MindenegybenBlog

Kék Hold van ma este, nézzétek az eget!6 dolog, amit a Kék Holdról tudni kell

Kék Hold

 

Azokat a naptári "helyzeteket" nevezik így, amikor egy hónapban kétszer is telihold van. A holdfázisok 29,5 naponként ismétlődnek, és mivel a naptári hónap is megközelítőleg ennyi napból áll, általában havonta csak egyszer van telihold. Néha azonban előfordul, hogy kétszer is teliholdban gyönyörködhetünk.

A Kék Holdnak két típusa van.

1. Amikor egy évszakon belül négy holdtölte van, a harmadikat Kék Holdnak nevezik.

2. Amikor egy hónapon belül két holdtölte van, akkor a másodikat nevezik Kék Holdnak.

Május 21-én az 1. típusú Kék Hold lesz. Ilyet legközelebb 2019. május 18-án láthatunk. A 2. típusú Kék Holdra 2018. január 31-ig kell várni. (Forrás: naptárak)

6 dolog, amit a Kék Holdról tudni kell

1. Nem kék

Mivel a holdfázisok 29,5 naponként ismétlődnek, és egy naptári hónap is közel ennyi napból áll, általában havonta egy teliholdat láthatunk. Ha viszont a telihold a hó legelejére esik, ugyanabban a hónapban láthatunk még egyet. Ezt a jelenséget – egészen pontosan a hó második teliholdját – nevezzük Kék Holdnak.

2. Ritka, de nem annyira

Bár a „once in a blue moon” jelentése az angolban “nagyritkán” és “sohanapján”, valójában ennél gyakoribb jelenségről van szó. Ennek oka az, hogy a ritkaságra utaló mondás jócskán megelőzte a kifejezés ma használatos formáját. A Kék Hold név ugyanis már több mint 400 éve ismert a folklórban, de korszakonként mást és mást értettek alatta.

A Kék Hold jelenség – mai értelmezésében – körülbelül két és félévente ismétlődik, de volt már olyan is, hogy három hónap alatt kétszer fordult elő. Legutóbb 2009 decemberében volt Kék Hold, legközelebb pedig – leszámítva az augusztus végit – 2015 júliusában lesz.

Philip Hiscock folklorista szerint a nyelvi fordulatbeli Kék Hold ezzel szemben azokra az esetekre utal, amikor a Hold valóban kék színű volt – ez pedig sokkal ritkább (lásd a négyes pontot).

3. Ez a Kék Hold nem annyira öreg

A Kék Hold mai használata még a tengerentúlon is viszonylag friss dolog. Egy amerikai folklorista a nyolcvanas évek végén figyelt fel rá először, amikor a tévéadók és újságok régi jó kifejezésként próbálták eladni a hónapon belüli második teliholdra.

Philip Hiscock viszont bebizonyította, hogy a kifejezésnek ebben az értelemben nincs hosszú múltja, egyszerűen arról van szó, hogy valaki megpróbálta réginek beállítani. Kutatásáról és a Kék Hold további jelentéseiről bővebben itt olvashattok.

4. Amikor a Hold tényleg kék

Van olyan, hogy a Hold valóban kéknek látszódik: például nagy vulkánkitörések után, a légkörbe kerülő korom- és hamuszemcsék miatt. Kéknek látták állítólag 1883-ban, az indonéziai Krakatau vulkán kitörésekor, és 1983-ban, a mexikói El Chichon erupciója után is.

5. Nem mindenhol az augusztus lesz az idei Kék Hold hónapja

Új-Zélandon például augusztus második teleholdja átcsúszik éjfél utánra, azaz szeptember elsejére, így ebben a térségben szeptemberben lesz megfigyelhető a jelenség.

6. Kék Hold mint az egyedüllét szimbóluma

A Kék Hold kifejezés gyakran jelenik meg különböző dalokban a szomorúság és a magány szimbólumaként:

2016-05-21 22:53:34 - Mindenegyben Blog