Az azenpenzem.hu szerint törvényben írják elő, hogy a nyugdíjasnak mindenképp rendelkezési joga kell legyen a számla felett, amelyre a nyugdíja érkezik. Lényeges az is, hogy a tartozások levonása és végrehajtási ügyek esetén a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság járjon el ezután: ők fordulnak az adóhatósághoz, és a törvényjavaslat alapján az adóhatóság kezelheti azokat az adatokat, amiket egyébként a magyar nyugdíjszervek nem tartanak nyilván.
Kezdeményezhetik azt is, hogy a tartozó nyugdíjas esetleges egyéb keresetéből, ne pedig a nyugdíjából vonják le az adósságtörlesztést. Abban az esetben tehetnek ilyet, ha amúgy a nyugdíjból nem térülne meg a tartozás, esetleg csak nagyon hosszú idő alatt.
Ha így sem sikerül kifizettetni a tartozást, következik az adóhatóság, majd elindul a végrehajtás.
[LAPOZAS]Szülőtartás
A módosítások között meghatározzák a 2016 óta hatályos törvény alapján szülőtartásra kötelezettek körét is. Szülőtartásra jelenleg a bíróság kötelezhet bárkit. Ezután azonban – ha nincs bírósági ítélet ezügyben – úgy kell megállapítani, hogy valaki képes-e a kötelező szülőtartásra, hogy figyelembe kell venni a családjában egy főre jutó jövedelmet. Ha ez több, mint a teljes öregségi nyugdíj legkisebb összegének két és félszerese, ami most 71250 forint, akkor képesnek kell tekinteni az illetőt a szülőtartásra.
Utólag csökkenthető nyugdíj
Utólag is csökkenthető a nyugellátás – öt éven belül –, ha kiderül, hogy valaki nyugdíját jogsértően állapították meg. Ez a szabály eddig is létezett, a változás az, hogy ezután a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv a nyugellátás eredeti kezdő időpontjában alkalmazandó jogszabályok alapján, hivatalból teheti meg – írja a portál.
Azok a bírák és ügyészek viszont, akiket uniós jogot sértő módon nyugdíjaztak korábban, majd végül visszaállították a jogviszonyukat, most jól járhatnak: választhatnak, hogy a korábban megállapított nyugdíjukat kapják, avagy az azóta ledolgozott időt is számítsák-e bele az ellátásukba.
(Forrás: azenpenzem.hu)