MindenegybenBlog

MOST ÉRKEZETT A FIGYELMEZTETÉS! AKI ILYEN PÖTTYÖT LÁT MAGÁN VAGY A GYEREKÉN AZONNAL HÍVJON MENTŐT!

Újabb beteg került kórházba fertőző agyhártyagyulladással. A 20 éves fiúnál kimutatták a fertőzést, súlyos állapotban, az intenzív osztályon kezelik. A héten egy 18 éves budapesti diák belehalt a fertőzésbe. Alig fél nap alatt halt bele a Menningococcus C baktérium okozta gennyes agyhártyagyulladásba. 

Fertőző agyhártyagyulladás!Figyelem !ÁNTSZ kiadta a közleményét !

Agyhártyagyulladás – meningitis

 [ad1]

Mi az agyhártyagyulladás?
Az agyhártyagyulladás az agyat és a gerincvelőt beburkoló szöveteknek a gyulladásos megbetegedése, amely súlyos – akár életveszélyes állapotot okoz.

Milyen kórokozók okozzák az agyhártyagyulladást?
A betegség kórokozói lehetnek vírusok, baktériumok és gombák is. A betegség súlyosságát alapvetően a kórokozó fajtája határozza meg. A vírusos agyhártyagyulladás általában enyhébb lefolyású, és ritkán okoz szövődményeket. Az agyhártyagyulladás bármely életkorban előfordulhat, de jellemzően más-más életkorban más-más kórokozó áll a háttérben.

[ad2]

Baktériumok:

Újszülött- és kiscsecsemőkorban:

Csecsemő- és kisgyermekkorban:

Egyéb, nem korspecifikus baktériumok:

Vírusok:

Egyéb kórokozók:

[ad3]

Hogyan terjed az agyhártyagyulladás?
Az agyhártyagyulladást okozó kórokozók emberről emberre terjednek közvetlen fizikai kapcsolat útján, fertőzött testváladékok útján (pl. tüsszentés, köhögés) vagy fertőző váladékkal szennyezett tárgyak megérintése által (kilincsek, játékok stb). A fertőzés leggyakrabban a léutakban kezdődik, majd a kórokozók a véráram útján jutnak a gerincvelőbe és az agyba. Ritkábban arcüreg- vagy fültőmirigy-gyulladás előzi meg az agyhártyagyulladást.

Mik az agyhártyagyulladás tünetei?
A tünetek nagyban függnek az aktuális kórokozótól, és jelentős egyéni különbségeket is mutatnak. Alább felsoroljuk a leggyakoribb tüneteket:

Bőr elváltozása: lila pöttyök:

 

Hogyan diagnosztizálható az agyhártyagyulladás?
A fizikális vizsgálat és a kórtörténet ismeretében a diagnózis megerősítéséhez el kell végezni az alábbi vizsgálatokat:

Az agyhártyagyulladás kezelése
A betegség kezelése sok tényezőtől függ, alapvetően:

A kezelés elemei a következők lehetnek:

Az agyhártyagyulladás megelőzése
A leggyakoribb bakteriális kórokozók ellen létezik többféle oltóanyag is, ezeknek egy része benne van a kötelező oltási sorban.

Bizonyos fajta bakteriális agyhártyagyulladásos betegek környezetének – a fertőzés továbbadásának megelőzése végett – kötelező szájon keresztüli antibiotikum adása. Mivel ezek az esetek nagyon gyorsan is állapotromlást okozhatnak, ezért a profilaktikus (megelőző) antibiotikum adás már a betegség gyanúja esetén is javasolt a beteggel kapcsolatba került embereknek (családtagok, óvodatársak, egészségügyi személyzet).

Forrás :1,antsz.hu 2, http://www.pediox.hu

2016-12-12 21:17:17 - Mindenegyben Blog