Egy döntéssel 37 nagykövetet rendelnek haza
Orbán Anita döntése nyomán egyszerre 37 magyar nagykövet diplomáciai pályafutása érhet véget jelenlegi állomáshelyén. A külügyminiszter pénteken, a közösségi médiában jelentette be, hogy „a Külügyminisztérium megkezdi a külképviselet-vezetői kar megújítását”. A döntés nem minden esetben a megbízatások természetes lejártához kapcsolódik, mert a tárcavezető szerint „más esetekben az a cél indokolja a személyi döntéseket, hogy Magyarország érdekeit olyan nagykövetek képviseljék, akik az új külpolitikai prioritások mentén hitelesen és hatékonyan tudják szolgálni hazánkat”. A miniszter a bejelentésben hangsúlyozta, hogy a Külügyminisztérium célja egy professzionális, magas szakmai színvonalon működő diplomáciai kar felépítése. Ennek részeként a minisztériumban már megkezdte működését a humánstratégiáért és képzésért felelős helyettes államtitkárság is.
Neveket egyelőre nem közöltek
A visszahívásokkal kapcsolatban Orbán Anita konkrét neveket és állomáshelyeket nem említett, így egyelőre nem tudni, pontosan mely országok magyar nagyköveteit érinti a mostani döntés. Az viszont már korábban látszott, hogy a külügyi vezetésben komoly személyi változások indultak el. Orbán Anita már májusban hazarendelte Íjgyártó Istvánt, Magyarország varsói nagykövetét, majd júniusban Boros Miklós bulgáriai megbízatása is véget ért Szófiában. A mostani bejelentés azonban ennél jóval nagyobb léptékű, hiszen 37 nagykövet hazarendeléséről van szó. A minisztérium indoklása szerint a cél az, hogy Magyarország külpolitikai érdekeit olyan diplomaták képviseljék, akik az új irányokhoz igazodva tudják ellátni feladatukat. A döntés így nemcsak személyi változás, hanem a magyar diplomáciai kar átalakításának egyik látványos lépése is.