MindenegybenBlog

Tégla és kőburkolat külső, belső falra.

 
Fantasztikus képek következnek ,és a legvégén megmutatjuk hogy készíts gyönyörű téglafalat.
Lépésről-lépésre -fotókkal
 
Így készíts gyönyörű téglafalat!
 
A napokban szembesültem azzal, hogy mennyi kérdése lehet bontott téglafal témában egy éppen építkező laikusnak. Barátaimat segítem tanácsaimmal az építkezésükben, és felmerült, hogy a nagy méretű bioethanol kandallót téglafalasra szeretnék dizájnolni. Miután áldásomat adtam az ötletre - van is helye, jól is passzol, elmondtam minden tudnivalót a témában és útjára bocsátottam őket. A megvalósítás előtt is felmerült egy csomó további kérdés, de még a rakás során is.
Innen az ötlet, hogy megosszam Veletek tapasztalataimat a témában.

1. Milyen téglát vegyek?

MÉRET: Ha már van egy kész falad, ezt szeretnéd megdizájnolni, mindenképpen szeletelt téglát válassz, így a térből kb. 2 cm fogsz mindössze elveszíteni a felburkolt lapokkal. Árulnak kis és nagyméretű téglából készült szeleteket, mindkettő jó lehet, a kicsi talán leheletnyit csincibb, de - ha például színben a nagyból van csak megfelelő - az is okés.
STRUKTÚRA: Amikor a téglát szeletekre vágják, keletkezik külső és belső szelet. Ez utóbbi mindig olcsóbb (a kutyának se kell, maximum mediterrán lakóparkokhoz...), de Ti feltétlenül KÜLSŐ szeletet vegyetek! Ez se drága (kb. 3000 Ft/m2), és az ebből készült téglafal tud megszólalásig hasonlítani az eredetihez, ez lesz kopott és rusztikus.
SZÍN:  Ez egyéni preferencia kérdése. Van, aki a vörösesebb falat szereti, van, aki a sárgásabbat. Részemről a vegyes színű szeletekből készült falakat szeretem a legjobban, az úgynevezett "őszi mix"-szet.
Az alábbi konyha-étkező falat is abból készítettük, és szerintem nagyon szép lett:
A barátaim küldtek fotót a múlt héten vásárolt külső szeletből készült, bedobozolt őszi mixről. :) Megkérdezték, mit gondolok, így távolról okésnak tűnik, de azért mindig jól meg kell piszkálni, mert szeretnek csalni vele...
MIRE KELL VIGYÁZNI?
Ezt a terméket ugye nem éppen szalonból hozza el az ember, mondhatni a legkevésbé se garanciális. Boldog-boldogtalan szeleteli a téglát, most, hogy van rá kereslet, és hát valószínűleg nem bontanak el annyi régi épületet... Így megindult az okoskodás....

- A külső szelet nem mindig az a külső szelet, amit szeretnénk.... Előfordult, hogy az igazi külső szeletek mellé beraktak lapjával készített külső szeletet. Ez úgy néz ki, hogy nem a keskeny oldalával szeletelik a téglát, hanem a lapjával, amit utána félbevágnak, így ugye 4 db külső szelet lesz 2 helyett, na de pont nem olyan rusztikus, kopott szélű... Ha reklamálsz, akkor annyi a válasz, hogy "csókolom, külső szelet, vagy nem?!"... :)
- Bele kevernek vízzel mosott, "antikolt" új tégla szeleteket. Na, ez se néz ki igazán tutin...
- Sok a kupacban a törött. Én általában 30%-kal többet rendelek a kelleténél, mert sose tudni. Még a legjobb beszerzési helyen is előfordult, hogy a harmada törött volt. Azt mondták, út közben sérülhetett, hát a franc tudja.

2. Mire figyeljünk a felrakásnál?

FUGA: Barátaimnak teljesen elfelejtettem mondani, hogy milyen fuga távot alkalmazzanak... Általában 1 cm-t szokás kihagyni az egyes téglák között. Tegnap kaptam egy fotót az alakuló falról, hogy rendben lesz-e így...
Egyből kiszúrtam, hogy az én ízlésemnek ez itt túl zsufi, kértem, hogy adják a telefonhoz a burkolót, és ki is derült, hogy 5mm-es fugakereszttel dolgozik, ami szerintem kevés. Az 1 cm azért is optimális, mert az ilyen hülye szitukat, mint azok a béna vágott darabok, azonnal tudjuk korrigálni. Néhol vehetjük 8 mm-re, máshol meg 11-re, nem igazán látszik a különbség, kicsit rusztikus, de kihozhatjuk vele a kívánt szinteket. Én azt mondtam, ezt visszabontatnám, és megcsinálnám nagyobb fugatávval, és nem raknám belel a vágott szeleteket... A kandalló aljának csíkjától számolnék lefelé (alul úgyis lábazat takarja majd a padlóval való találkozást), felfele kicentizném, hogy egészre (legrosszabb esetben is fél darabnál nagyobbra) jöjjön ki a felső él.
FUGÁZÁS: A szép téglafalnak a fugázás kulcsmomentuma, a legszebb tégla is pocsékká válik, ha elrontják, márpedig sokszor elrontják. Mi is rontottuk már el... Az alábbi képen láthatjátok. (A lámpa is kúl, nem? Azt 8 db Ikea asztali lámpából készíttettem, ITT írtam is róla). De vissza a téglafalhoz.
A fugázás után a helyszínre érve rémülten vettem észre, hogy tiszta sötét lett az egész, mint egy rossz fajta borospince... Kiderült, hogy újabban máshonnan hozzák a homokot, ettől sokkal sötétebb lesz a habarcs, hiába kerül bele extra mész. Azt hittem elájulok. Mindegy. Bandi - a szuper kőműves mindenesünk -  kidolgozott egy tervet. Fehér üvegcsempe ragasztóba rakott egy nagyon kevés homokot (ha jól emlékszem...), ettől kicsit beszürkült, és így gyönyörű világos színt kaptunk.
Ilyet:
 
Egyébként nem tudom, ezt miért ilyen bonyolultan csináltuk, kapható ugyanis klinkertéglához való tök jó fugázó anyag (pl. Weber-Terranova 6 féle színben).

ÉLEK KIKÉPZÉSE: Láttam már olyat - méghozzá nagyon menő hotelben is - hogy szeletelt bontott téglát ragasztottak az oszlopra, és az éleknél "fogasan" kötésbe rakták a szeleteket. Na, az RÉMES! ÁÁÁÁ! Pont az a lényeg, hogy ne látszódjon, ez szeletelt, venni kell hát a fáradtságot, és gérbe kell vágni a sarkoknál. Ez azt jelenti, hogy a találkozó oldalakat 45 fokban megcsiszolják, így szépen egy csíkban találkozik a két darab, mintha egy egész tégláról volna szó. Úgy is kell megvágni. Egy hosszú oldal egy röviddel találkozzon. Értitek... :)
És még valami. Ha felért a burkolás a mennyezethez, akkor egészen cuppanjon rá a plafonra, ne maradjon rés! A régi lakásomban a burkoló mondja, hogy ott már íves a fal (tudjátok, a régi nagypolgári lakások mennyezet kiképzése ilyen), ezért állt meg.  Na, az úgy úgy néz ki, mint valami elfuserált hollywoodi díszlet, mondanom se kell, azonnal megvésettem vele az íves menyómat, és szépen bepasszintottam az utolsó sor téglát. Szeretett engem az ember, nagyon. :)

Közvetlenül fugázás után így néz ki a fal (csak, hogy meg ne ijedjetek ebben a fázisban...). Ilyenkor vizes kefével még meg kell tisztítani, ha nagyon kontrasztosan akarjuk csinálni, kicsit savval lekenni (mi ilyet nem csináltunk), és utána jöhet az impregnálás, ami szépen kihozza a tégla színét.
Hát ennyit kívántam elmondani a témában. Ha a dizájn aspektusán is túl akartok látni, akkor a Szeletelt Tégla oldalon kimerítő összefoglalót találtok a teendőkről. 

Remélem, hasznosak voltak a tanácsaim. Fogadjátok meg őket, és csináljatok téglafalat, mert az nagyon menő!!! Sok sikert hozzá! :)

Addig pedig néhány gondolatébresztő fotó:
Fotók: saját és inthralld
forrás:terkultura.com

2015-06-11 20:26:04 - Mindenegyben Blog