A gyomorégés, illetve a refluxbetegség igen gyakori tünet, és bár a legtöbbször könnyen vissza lehet vezetni a nem megfelelő életmódra vagy a túlevésre, időnként más, súlyosabb betegségek is állhatnak a kellemetlen, fájdalmas égető érzés hátterében.
Mi a gyomorégés?
A gyomorégés tulajdonképpen az a kellemetlen, fájdalmas, égető érzés, melyet a gyomorsav visszacsorgása okoz a nyelőcsőben. A gyomrot és a nyelőcsövet egy záróizom köti össze, mely megakadályozza, hogy a gyomortartalom visszakerüljön a nyelőcsőbe. Időnként ez a záróizom „meglazulhat”, ennek oka lehet a túlevés, a túl zsíros és nehéz ételek, a savas vagy irritáló élelmiszerek és italok is. A dohányzás és a túlsúly is hozzájárulhat a gyakori gyomorégéshez.
A refluxbetegség visszavezethető az életmódra, vagy túlevésre, de gyakran súlyosabb betegségek is állhatnak a hátterében
A gyomorégés, illetve a refluxbetegség (mely tulajdonképpen a gyomorégés állandósult, krónikus formája) azonban egyéb problémákra is utalhat.
A mellkastájéki fájdalom, az égő érzés, a gyomorsav felböfögése, a köhögés mellett megjelenhet a fájdalmas, nehezített nyelés is. Ez fokozatosan romló tünet, először csak az ételek, előrehaladottabb állapotban azonban még a folyadék lenyelése is kellemetlenségeket, fájdalmat okozhat. Ez nyelőcsőgyulladásra, nyelőcsőszűkületre, a nyelőcső megrövidülésére utalhat. A nyelőcsőbe visszacsorgó gyomorsav ugyanis felmarhatja a nyelőcső nyálkahártyáját, és annak gyógyulása hegesedéssel jár együtt. A heges szövetek pedig leszűkítik a lenyelt falat vagy korty útját.