Az emberi test egy rendkívül precíz eszköz, amely folyamatosan és megállás nélkül működik, emellett számos funkciót ellát. Az egyik ezek közül a védő-, védekező funkció. Ezek óvnak meg bennünket a negatív külső hatásoktól, amelyek árthatnak szervezetünknek. Most erről a kilenc védekező funkcióról lesz szó az alábbiakban. Érdemes végigolvasni!
Az ásítás
Néha az agyunkat is hűteni kell. Bizonyos értelemben az emberi test olyan, mint egy számítógép, azaz nem szabad, hogy túlmelegedjen, mert akkor nem fog rendesen működni. Ezenkívül, amikor ásítunk a fáradtságot, vagy a pszichés stresszt enyhítjük. És, természetesen, az ásítás során a tüdő is felfrissül.

Tüsszentés
Az orrunkban számos baktérium, allergén, illetve por gyűlik össze. A testet pedig meg kell tisztítani mindezektől az irritációt okozóktól. A tüsszentés emellett egyfajta hőmérőként is funkcionál, ugyanis nagyon gyakran tüsszentünk akkor is, ha szélsőséges hőmérséklet-változást észlel a szervezetünk.
Nyújtózkodás
HirdetésHa hosszú ideig ülünk egy helyben, vagy alvás közben a nyugvó szervezetben tejsav képződik. Nyújtózkodva viszont gyakorlatilag kiűzzük a szervezetből a tejsavat. Ez a cselekedet segít az izmoknak abban, hogy elkezdjenek dolgozni, valamint a nyújtózkodás felkészíti a testet az előtte álló fizikai erőfeszítésekre, azaz egyfajta bemelegítés szerepe van. A nyújtózkodás során a vér gyorsabban folyik az erekben, ezáltal javul a szervezet vérkeringése.
Csuklás
A csuklás kiváltója lehet többek között a hipotermia, illetve okozhatja a túl gyors étkezés is. Ezek a jelenségek ingerlik az úgynevezett bolygóideget, ami impulzust bocsát az agyba, valamint a gerincvelőbe is. A központi idegrendszer jelére a rekeszizom, illetve a belső bordaközi izmok önkéntelenül összerándulnak.
A csuklás során a gégefedő lezárul, és a hangszalagrés is zárállásban van, így a levegő nem juthat be a tüdőbe, hanem „visszaverődik” a hangszalagokról, létrehozva a jellegzetes csukló hangot.