Bemutatkozás

MindenEgybenBlog

Mindenegyben blog , mint a nevében is utalunk rá, minden benne van, ami szem-szájnak ingere.
Kedves böngésző a napi fáradalmaktól meg tud nálunk pihenni, kikapcsolódni, feltöltődni.
Mindenegyben blog -ban sok érdekes és vicces képet találsz. Ha megnyerte a tetszésedet csatlakozz hozzánk.

Rólunk:
Mindenegyben blog indulási időpontja: 2012. március
Jelenleg két adminja van a blognak: egy fiú és egy lány.
Kellemes böngészést Mindenkinek!

Fiúk-lányok, vélemény?
Az érzelmileg bántalmazó személyek 8 jellemző viselkedésmódja
Mindenegyben Blog - 2019. február 24. (vasárnap), 18:19

Az érzelmileg bántalmazó személyek 8 jellemző viselkedésmódja

Hirdetés
Hirdetés
2019 feb 24

Egy érzelmi bántalmazó felismerése nem könnyű, de azért észrevehető még azelőtt, hogy megnyilvánulna a sötétebbik oldala. Bár az érzelmi bántalmazók kezdetben gyakran levesznek a lábadról, a pszichológusok szerint a következőekben olvasható tipikus figyelmeztető jelek már a kapcsolat korai szakaszában jelentkeznek:

1. Elbizonytalanít saját épelméjűségeddel kapcsolatban

A másik fél épelméjűségének kétségbe vonása nyilvánul meg a korábbi bántalmazások letagadásában. Vannak ugyanakkor ennek más formái is, amelyek egytől egyig súlyos, maradandó hatással lehetnek a mentális egészségedre. Például a bántalmazó állíthatja azt, hogy bizonyos dolgok nem történtek meg. Vagy elismeri ugyan, hogy egy incidens megesett, de megkérdőjelezi, ahogy te azt megélted - mondjuk ilyen megjegyzésekkel: "Nem volt az olyan vészes, mint amilyennek beállítod" vagy "Én nem úgy gondoltam azt" - így manipulálja, hogy miként érzékeled a valóságot.

2. Féltékenységre hajlamos

Az érzelmi bántalmazók hajlamosak féltékennyé válni másokra, de ez nem kizárólag rájuk jellemző. A bántalmazó gyakran akkor lesz féltékeny, ha rajta kívül másokkal is viszonylag sok időt töltesz - akár jóbarátokkal vagy családtagokkal.

3. Rendszeresen ellenőriz téged

Hirdetés

Ez lényegében azt jelenti, hogy bárhol is jársz, pontosan tudni akarja, az adott pillanatban éppen mit csinálsz. Ha erről nem számolsz be neki, vagy nem egyeztetsz vele előre, akkor ideges lesz.

4. Megszégyenít téged

Az érzelmi bántalmazó sokszor mond olyasmit, amivel nyilvánosan megszégyenít, de megpróbálja azzal kimagyarázni, hogy csak "vicc" volt. Ez olyan bántalmazóra utal, akinek alantas szándékai vannak. Különösen komoly figyelmeztető jel, ha meghallgatni sem hajlandó téged, amikor elmondanád neki, hogy miért esett rosszul, amit tett.

5. Vitákat kezdeményez veled

Az hagyján, hogy vitákat kezdeményez, de arra is ügyel, hogy ezekből a vitákból te semmiképp ne jöhess ki jól. Alapvetően arra használja a vitát, hogy az áldozat szerepét játszhassa, és úgy csűri-csavarja a dolgot, hogy a végén még neked kelljen bocsánatot kérned.

6. Jekyll és Hyde-szerű kettős személyisége van

Az érzelmileg bántalmazó embereknek nemritkán van egy furcsán "kedves" oldaluk olyankor, amikor nem nyíltan bántalmazó a viselkedésük, és ilyenkor nagylelkű ajándékokat adnak vagy átmenetileg piedesztálra állítanak. Azonban ez a típus villámgyorsan képes viselkedést váltani, és bántalmazóvá válik - de ismétlődő módon vissza-visszatér a "kedves" oldala is.

Hirdetés

7. Mindenről feketén-fehéren gondolkodik

Az érzelmi bántalmazónak az esetek többségében az a hozzáállása, hogy vagy mellette állsz, vagy ellene vagy - középút nem nagyon van. Ha viszonylag semleges módon reagálsz, azt már ellenségességnek tekinti, mert állandó elismerést igényel. Ha az illető a fekete-fehér gondolkodásmódja miatt nem képes a nüanszokat meglátni egy szituációban és ennek megfelelő kompromisszumokat kötni, akkor jó eséllyel érzelmileg bántalmazó személyről van szó.

8. Büntetésképpen megvonja tőled szeretetét

Az érzelmi bántalmazó lényegében képes a szeretetet is manipulációs eszközként használni. Ha önállóságot mutatsz fel és saját döntéseket hozol, akkor tüntető némasággal sújt vagy ridegen viselkedik veled. Ez arra vihet valakit, hogy a partnere kénye-kedve szerint élje az életét - anélkül, hogy ennek tudatában lenne.

Néhány záró gondolat

Az érzelmi bántalmazók igyekeznek kiforgatni és eltorzítani a valóságot. Ha valaki ennek szenvedő alanyává válik, annak előbb-utóbb poszttraumás stressz, szorongás, depresszió, testi tünetek és csökkent libidó lehet a következménye.

Ha olyasvalakivel van dolgod, aki érzelmileg bántalmaz, vagy éppen egy ilyen bántalmazást próbálsz kiheverni, akkor ajánlott szakemberhez fordulni segítségért - mégpedig olyan szakemberhez, aki járatos az érzelmi bántalmazás területén. Oszd meg véleményed hozzászólásban, és küldd tovább barátaidnak e cikket.

Hirdetés
Megosztás a Facebookon

Nézd meg a cikkhez tartozó galériát is:

Lapozási lehetőség a képek alatt, illetve a képre történő egérkattintással és balra-jobbra húzással lehetséges.

Hirdetés
Hirdetés