A magyar orvost annyira megérintették a történtek, hogy hazaérkezte után rögtön felmondott és Budapesten folytatta a gyógyítást. A világháború folyamán pedig egy kórházvonat parancsnokaként teljesített szolgálatot. Lengyel doktor unokája elmondása szerint, nagypapáját annyira megviselték a történtek, hogy nem is szívesen mesélt arról az éjszakáról, néhány szakmai konferenciát kivéve. Unokája, Völgyi Péterné dr. Reich Márta a hetek.hu-nak mesélt nagyapjának a tragikus éjszakán történt bátor helytállásáról.
A történethez az is hozzátartozik, hogy Lengyel Árpád a katasztrófa során nyújtott helytállásáért Magyarországon semmilyen hivatalos kitüntetést nem kapott. Kapott viszont rengeteg köszönőlevelet, közülük azonban sajnos mindössze három maradt meg. Emlékét ma szűk körben ápolják, bár neve a világ egyre több pontjára jut el.
A történet furcsa iróniája, hogy Lengyel doktornak az volt az első és egyben az utolsó hajóútja is, legalábbis orvosként. A Carpathia hajóorvosa összesen 705 embert mentett meg, a nyomasztó emlékek miatt a tragédiát soha nem tudta feldolgozni. Sokak megmentője 1940. szeptember 8-án hunyt el. A Fiumei úti sírkertben temették el.
A magyar orvos mentéséi szolgálatát a Wikipédia feljegyzései is igazolják.
A Titanic-tragédia túlélői életük végéig áldották dr. Lengyel Árpád nevét.

A Titanic-katasztrófa elfelejtett magyar hőse, Lengyel Árpád magyar orvos, aki segített menteni a túlélőket:

2008 óta szülőfalujában, Pilismaróton, az orvosi rendelő falán elhelyezett emléktábla őrzi a Titanic tragédiája után a tengerre soha többé vissza nem tért hajóorvos emlékét.

Dr. Lengyel Árpád hajóorvos a Carpathia fedélzetén a Titanic tragédiájának napján:
