De ha esetleg a munkahelyén nem szeretné „nagy dobra verni”, hogy milyen betegségben szenved, az adóbevallásban egy összegben is igényelheti. Ehhez az igazolást, az egészségkárosodás jellegétől függően a szakambulancia vagy a kórházi osztály szakorvosa, illetve az általuk készített dokumentumok alapján a háziorvos állíthatja ki.
„Fontos tudni azt is, hogy amennyiben a kedvezményre való jogosultságot megállapítják, az adókedvezmény az igazoláson feltüntetett kezdő naptól az 5 éves elévülési időn belül, visszamenőleg, az éves adóbevallások önellenőrzésével visszaigényelhető. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 2018-ban beadott önellenőrzések visszanyúlhatnak 2012-ig, így akár 381 600 forintot is jóváírhat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén a beteg számláján”
– mondja Fülep Attila.
A NAV úgy tájékoztatta a Világgazdaságot, hogy a 2016-os adóév után kevesebb mint 200 ezer adózó igényelt kedvezményt a személyi jövedelemadó bevallásakor különböző betegségek után, ezáltal 12 milliárd forintos adójóváírást vettek igénybe. Ennél azonban jóval többen lehetnek a 4 millió adózó közül, akik érintettek. A szakemberek becslése szerint a cukorbetegség például 700-800 ezer embert érint Magyarországon, és a betegek száma minden évben 35-40 ezerrel növekszik. Laktóz-intoleranciában a lakosság 15–35 százaléka szenvedhet, de a diabéteszhez hasonlóan rengeteg a diagnosztizálatlan beteg. Az adó-kedvezményre jogosító súlyos betegségek listája igen hosszú, így azoknak, akik érintettek lehetnek, mindenképpen érdemes tájékozódniuk a bevallásuk benyújtása előtt.