Egy magyar is meghalt a Sydney-ben történt terrortámadásban – kiderült, ki az áldozat
Lesújtó részletek láttak napvilágot a vasárnap délután, Sydney egyik legismertebb partszakaszán, a Bondi Beachen elkövetett tömeges támadásról. A tragédiának magyar áldozata is van: életét vesztette Pogány Marika, egy 82 éves magyar származású holokauszt-túlélő.
A hírt az izraeli fókuszú Kidma nonprofit szervezet erősítette meg közösségi oldalán. Tájékoztatásuk szerint az idős asszony barátaival együtt az esemény első soraiban tartózkodott, amikor a támadás bekövetkezett. A mentők minden igyekezete ellenére az életét már nem tudták megmenteni.
Pogány Marika hosszú évtizedeken át meghatározó alakja volt a helyi zsidó közösségi életnek. Huszonhárom éven keresztül önkéntesként segítette az idősek programját a Centre of Activity keretében, és ez idő alatt több mint 12 ezer kóser ételt juttatott el rászorulóknak. Elhivatottságát és önzetlen munkáját 2019-ben az Ausztráliai Zsidó Közösségi Felhívás Mensch-díjával ismerték el.
A Komáromi Zsidó Hitközség megemlékezése szerint Pogány Marika egész életében megőrizte magyar zsidó identitását. Rendszeresen részt vett holokauszt-megemlékezéseken, gyakran kísérte el barátnőjét a komáromi mártírok tiszteletére rendezett eseményekre is, hogy közösen emlékezzenek meg a vészkorszakban elveszített szeretteikről.
A Bondi Beachen történt támadás nemcsak Ausztráliát, hanem a nemzetközi közösséget is megrázta. Pogány Marika halála különösen fájdalmas veszteség: egy olyan ember távozott, aki túlélte a történelem egyik legsötétebb korszakát, majd egész életét mások segítésének és az emlékezés szolgálatának szentelte. Gyászolja őt a magyar, az ausztrál és a nemzetközi zsidó közösség is. 🖤