Bemutatkozás

MindenEgybenBlog

Mindenegyben blog , mint a nevében is utalunk rá, minden benne van, ami szem-szájnak ingere.
Kedves böngésző a napi fáradalmaktól meg tud nálunk pihenni, kikapcsolódni, feltöltődni.
Mindenegyben blog -ban sok érdekes és vicces képet találsz. Ha megnyerte a tetszésedet csatlakozz hozzánk.

Rólunk:
Mindenegyben blog indulási időpontja: 2012. március
Jelenleg két adminja van a blognak: egy fiú és egy lány.
Kellemes böngészést Mindenkinek!

Hírek
2018. Január 1-től 300%-os drágulás jön!Ez az egy népszerű magyar termék luxuscikké válik! – hivatalosan is bejelentették az új árakat!
Mindenegyben Blog - 2017. december 09. (szombat), 21:25

2018. Január 1-től 300%-os drágulás jön!Ez az egy népszerű magyar termék luxuscikké válik! – hivatalosan is bejelentették az új árakat! (2. oldal)

Hirdetés
Hirdetés
2017 dec 09

Csaknem kétszáz éves tradíció

A szódavíz magyarországi népszerűsége Jedlik Ányos bencés szerzetes találmányához köthető. A polihisztor 1826-ban Győrben fedezte fel a módját a mesterséges szénsavas víz előállításának. A nyugat-magyarországi nagyvárosban Jedlik Ányos mellett legnépszerűbb találmányának is emléket állítottak egy szódásszifont mintázó köztéri szökőkúttal.

Hirdetés
[ ]

A szódavíznek kezdetben csak a szerzetes rendtársai örülhettek, ám Jedlik 1828-29-től elkezdett behatóan foglalkozni a mesterséges ásványvizek iparilag is használható előállítási módjával. Az ő nevéhez fűződik a szikvíz olcsó nagyüzemi gyártása hazánkban, és az a megoldás is, hogy a szifon aljáról egy cső segítségével nyerjük ki a szódavizet annak érdekében, hogy több szén-dioxid maradjon az italban.

Jedlik találmányának köszönhetően hazánkban gyorsan közkedveltté vált a szódavíz. Az iparosok a vásárlói igény miatt gyorsan átálltak a gépek gyártására. Emiatt már a 19. században virágzásnak indult a szikvízgyártás, mint kisipari mesterség.

Kezdetben a szódavizet szikvízgyártó kisiparosok állították elő és visszaváltható üveg szódásszifonokban árulták. A 20. század második felében megjelentek a szifonok, amelyekben a szén-dioxidot és a nyomást a rászerelhető patron tartalma adja. Januártól ezek a patronok már csak eldobható verzióban állnak a hagyományos szódakészítési módszert kedvelő fogyasztók rendelkezésére.

Magyar fröccskultúra

A bor és szódavíz keverékéből készült fröccs 2013-ban került be a Magyar Értéktárba. A bor és szódavíz mennyisége alapján különféle fröccsfajták alakultak ki az elmúlt évtizedekben. A legnépszerűbb a kisfröccs, melyben az arány 1:1, és a hosszúlépés, amelyben 1:2 az arány a szódavíz javára.

A legenda szerint a fröccsöt 1842. október 5-én a Fáy András fóti pincéjében tartott rendezvényen találták fel, ahol többek között részt vett Vörösmarty Mihály és Jedlik Ányos is. A bencés szerzetes magával vitte a világ legelső szódásüvegét, majd a házigazda és a vendégek elképedésére elkészítette a Fáy-birtokon a legelső fröccsöt, amit németesen spriccernek nevezett el.

Vörösmartynak azonban nem tetszett ez a szó, így helyette találta ki a fröccs szót. A költő később a Fóti dal című költeményében említi meg a szódával hígított bort. WRITER

Forrás : hirado.hu

Hirdetés
Megosztás a Facebookon
Hirdetés
Hirdetés