Attila a hun az egyik legnagyobb a magyar történelemhez köthető alak, aki egybeforrt az ősi magyarságunkkal is, és szinte mitikus alakként jelenik meg a múltunkban. De ezeket vajon tudtad róla?
Álljon itt néhány nagyon érdekes, néhol rendkívüli tény róla.
Az Attila név eredete sokszor sokféleképpen felmerült már, de nem minden történelem órán mondják el, hogy hova is vezethető vissza, mi is a jelentése. Eredetileg a gót nyelvben atyácska, tiszteletreméltó apa, uralkodó jelentésekkel bírt.

Egyesek szerint a hun király neve nem lehetett török eredetű, mert a török nyelvekre nem jellemző a hosszú mássalhangzó, de ez az ellenvetés abból indul ki, hogy Iordanes kifogástalan, ejtésszerinti szóalakot hagyott ránk. Egy másik elmélet pedig az Attila név török eredetét próbálja bizonyítani, ugyanis elképzelhető, hogy az „ata” (atya) és az „il” (föld) szóból származik – neve így „föld atyát” jelent.
Attila nevének mongol magyarázata az ejen, kiejtve edzen – fejedelem – kifejezés. Különböző népek képviselőinek hallása szerint lett e címből Etele, Etel, Etzel, és végül – a germánok körében – Attila, azaz Atyácska.
Attila kardját Isten kardjának tartották. A monda szerint, aki e kardot birtokolja, a világ ura lesz.
"A hős, kinek Isten csuda által adja,
Mind az egész Földet vele megbírhatja."Tény, hogy Attila, az ázsiai sztyeppék nomád lovasait vezetve a Duna vonaláig jutott, és harcosaival megsarcolta Rómát is. Nem csoda, ha a személyével kapcsolatban és magával a karddal kapcsolatban rengeteg mese és legenda alakult ki.
Haláláról rengeteg különféle verzió és legenda maradt fenn.
453 tavaszán Attila székhelyén halt meg - a hagyomány szerint nászéjszakáján orrvérzése lett és belefulladt kábulatában. Más feltételezések szerint a rengeteg alkoholtól kialakuló májzsugor ellensúlyozására létrejövő nyelőcső visszérbetegségtől kapott belső vérzés miatt vérzett el.