A tudósok már számtalan vírust tanulmányoztak, amelyekről kiderült, hogy képesek átjutni a fajok közti gáton. A belga tudós azt is megjegyezte, hogy:
Több száz olyan vírus kering Afrikában, Dél-Amerikában és Délkelet-Ázsiában, amelyek rendszeresen okoznak helyi járványokat. Gyanítjuk, hogy némelyiküknek csak idő kérdése, hogy globális problémát okozzon. És ezek csak azok vírusok, amelyekről tudunk, és folyamatosan figyeljük őket. Lehetetlen megjósolni egy teljesen új vírus megjelenését, mint a jelenlegi koronavírus.
A szakember megjegyzi, hogy a jelenlegi körülmények, elsősorban a népesség nagyságának és az emberek gyors mozgásának köszönhető. A mostani helyzetek nagyon kedveznek a járványok kialakulásának.

A nyugati történelem legsúlyosabb járványa, az 1918–1919-es spanyol influenza volt. Annak idején, világszerte 1,7 milliárd ember élt. Most majdnem 8 milliárd. Akkor az emberek gyalog vagy lóháton utaztak, most rövid időn belül a világ másik végére is képesek eljutni. Kevesebb mint egy évszázad alatt a fertőző betegségek terjedése drámai módon megváltozott. Remélem, hogy ez a válság legalább tudatosította bennünk a félelmetes valóságot. Talán legközelebb nem koronavírus lesz, de az ilyen járványok előbb-utóbb megismétlődnek. Amit most tapasztalunk, azok a túlságosan nagy és túl koncentrált világnépesség nagyon kézzelfogható következményei, amelyek kihatással vannak a természetre és az éghajlatra is.