Elhunyt Lőrincz Kálmán vezérezredes, a Magyar Honvédség egykori parancsnoka
87 éves korában elhunyt Lőrincz Kálmán nyugállományú vezérezredes, a rendszerváltás utáni Magyar Honvédség egyik legmeghatározóbb alakja – közölte a Honvédelmi Minisztérium vasárnap. A közlemény szerint Lőrincz Kálmán emléke és szellemi öröksége mélyen beivódott bajtársai, tanítványai, katonatársai és az egész nemzet közös emlékezetébe.
Lőrincz Kálmán katonai pályája még az 1950-es években indult, amikor felvételt nyert a II. Rákóczi Ferenc Katonai Középiskolába. Már fiatalon kivételes elhivatottságról és emberségről tett tanúbizonyságot, bajtársai hamar felismerhették benne a vezetőt. Katonai karrierje meredeken ívelt felfelé – tanulmányait a korszak egyik legrangosabb katonai intézményében, a Moszkvai Vezérkari Akadémián folytatta a ’80-as évek elején.
1983-ban a tatai 11. Páncélos Hadosztály élére nevezték ki parancsnokként, ahol alezredesként, majd ezredesként egész laktanyák sorsát irányította. Katonái számára nemcsak vezető, hanem mentor, példakép és támasz is volt. Egyike volt azoknak a ritka parancsnokoknak, akik nemcsak a hadrendhez, hanem az emberekhez is értettek.

1989 tavaszán az 5. Hadsereg parancsnokává lépett elő, majd még ugyanabban az évben – a rendszerváltozás sorsfordító hónapjaiban – kinevezték a Magyar Honvédség parancsnokává. Ezzel ő lett az új, demokratikus Magyar Honvédség első számú katonai vezetője, aki a hadsereg átalakulásának egyik kulcsszereplőjévé vált.
Nevéhez a hűség, a katonai tisztesség, a szolgálat és a jellem fogalmai társultak. Soha nem csupán a rendfokozatokat viselte, hanem a felelősséget is – azokért, akiket vezetett, és azért a haza iránti küldetésért, amit esküvel vállalt. A vezérezredes úgy formálta a katonai szervezetet, hogy közben emberségből is példát mutatott.
A Honvédelmi Minisztérium búcsúja így zárul:
„Most nem csupán egy kiváló katonától, hanem egy korszakot meghatározó emberi tartástól is el kell búcsúznunk. Nevét őrizze meg a hadtörténelem, alakját a bajtársak emlékezete, szellemiségét a következő nemzedékek példaképei között.”
Lőrincz Kálmán nyugállományú vezérezredes halála súlyos veszteség a magyar haderő és a nemzet számára. Temetésének részleteiről a Honvédelmi Minisztérium később ad tájékoztatást.Nyugodjon békében. 🇭🇺🕊️
Édesapja nyomdokaiba lépett: újra Lőrincz vezeti a tatai dandárt – a történelem szinte megismétli önmagát
Több mint három évtized után ismét Lőrincz vezeti a tatai katonai alakulatot – de most már a fiú, nem az apa. A történelem különös fordulata és egy méltó visszatérés története következik.
Tata – ahol a történelem körbeér
2025-ben ismét Lőrincz név szerepel az MH 25. Klapka György Lövészdandár parancsnoki irodájának ajtaján. Ezúttal azonban nem a legendás vezérezredes, Lőrincz Kálmán, hanem fia, Lőrincz Gábor ezredes tölti be ezt a pozíciót. A történet nemcsak katonai, hanem mélyen emberi és családi is – a sors különös és szimbolikus ajándéka, hogy édesapja után harmincnégy évvel ismét Lőrincz irányítja a tatai helyőrséget.
Nem tankkal indult: latinérettségi és haditudósítói álmok
Lőrincz Gábor gyermekkorát a katonai világ közelségében töltötte, mégis más pályára készült. Gimnáziumi évei alatt inkább a humán tárgyak érdekelték – latinból érettségizett, és magyar-művészettörténet szakra készült a Pécsi Tudományegyetemre. Példaképe a híres haditudósító, Chrudinák Alajos volt, akihez hasonlóan világjáró újságíró szeretett volna lenni. Ám a sors – és némileg az édesapa határozott tanácsa – más irányt szabott.
– Mivel nem vettek fel, apám azt mondta: vagy menjek el dolgozni, vagy vonuljak be. Én az utóbbit választottam – emlékezett vissza az ezredes.
Páncélosként indult, stratégaként tért vissza
Lőrincz Gábor 1992-ben kezdte katonai pályáját Tatán, szakaszparancsnokként. Később századparancsnoki, majd hadműveleti tiszti beosztásokat látott el. Szakmai fejlődése során az Egyesült Államokban, a Fort Leavenworth-i akadémián szerzett összhaderőnemi tervezői képesítést, majd főtisztként Székesfehérváron szolgált. 2004-ben visszatért Tatára, ezúttal parancsnokhelyettesként.
Szolgálata során bejárta a fél világot: Norfolkban a NATO kiképző főtisztjeként dolgozott, majd a Központi Kiképző Bázison és az Altiszti Akadémián töltött be vezető pozíciókat. Ezt követően a Honvéd Vezérkar Hadműveleti Csoportfőnökségének osztályvezetőjeként, majd csoportfőnök-helyetteseként dolgozott Korom Ferenc altábornagy mellett.
„A név is kötelez” – most már ő a tatai alakulat vezetője
2025 januárjában, 48 évesen vette át a tatai dandár parancsnokságát. Édesapja, Lőrincz Kálmán – aki ezredesi rangban ugyanitt szolgált – most már nyugállományú vezérezredesként figyelheti fia munkáját. Az új vezető nemcsak nevével, hanem tapasztalatával is bizonyítja: méltó a beosztásra.
Hirdetés– Minden összhaderőnemi végzettségű tiszt legnagyobb álma, hogy parancsnok lehessen – nyilatkozta az új ezredes. – Nekem azonban ez több, mint szakmai cél: érzelmi szálak is kötnek ide. De a most „kapott kabátot” nekem kell kitöltenem.
Ezer fő, ötvenéves technikai ugrás
Lőrincz Gábor most mintegy ezer fős alakulatért felelős, egy olyan időszakban, amikor a Magyar Honvédség történelmi léptékű technikai megújulás előtt áll. A Zrínyi 2026 program keretében hamarosan lecserélik a szovjet eredetű, 1972 óta szolgáló T-72-es harckocsikat korszerű német Leopardokra – a két rendszer között fél évszázadnyi technológiai szakadék húzódik.
– Ez nemcsak gépbeszerzés, hanem teljes gondolkodásmódbeli átalakulás. A legmodernebb eszközök mellé modern szemléletű, magasan képzett állományra is szükség van – hangsúlyozta.
Több kontinens, több küldetés
Lőrincz Gábor számos külszolgálatban is helytállt: Bosznia-Hercegovinában kontingensparancsnokként, Afganisztánban két alkalommal vezetői beosztásban teljesített szolgálatot. Véleménye szerint ezek a missziók a katonák karakterének formálásában is kulcsszerepet játszanak.
– A misszió első útja mindig a legnehezebb. Nemcsak szakmailag kell felkészíteni az embereket, hanem arra is, hogyan éljenek együtt egy idegen kultúrában.
Otthon, haza, család – a másik front
A katonai hivatás mellett Lőrincz Gábor családapaként is megállja a helyét. Feleségét, Krisztinát még középiskolában ismerte meg, 1996-ban házasodtak össze. Azóta két fiúgyermek született. Krisztina ma egy bútoráruház lakberendezési menedzsereként dolgozik – végre a saját szakmájában, ahogyan férje is a saját álmát valósította meg.
A Honvédség is elismeri
A parancsnoki átadás-átvétel ünnepségén Korom Ferenc altábornagy méltatta az új tatai parancsnokot:
– Lőrincz Gábor az alegységvezetőtől kezdve, a nemzetközi missziókon át, a legmagasabb törzsbeosztásokig olyan tapasztalatokkal rendelkezik, amelyek alkalmassá teszik az alakulat irányítására – mondta a Magyar Honvédség vezetője.
Összegzés: nemcsak történelem, de jövő is épül
Lőrincz Gábor nemcsak édesapja emlékét viszi tovább, hanem a jövő Magyar Honvédségének is egyik letéteményese. Egy új korszak küszöbén, új eszközökkel, új kihívásokkal, de a régi tisztelettel és elhivatottsággal szolgál – épp úgy, ahogy azt a Lőrincz név már egyszer beírta a tatai helyőrség történetébe. Most ismét ott van. De már az új generációval.