FIGYELEM! Rengeteg magyar nő bukja a korkedvezményes nyugdíjat!
Magyarországon adva van az a lehetőség, hogy a nők korkedvezményesen mehetnek nyugdíjba. Természetesen abban az esetben, ha eleget tesznek a feltételeknek és megvan a szükséges jogosultsági idejük. Nagyon sokan vannak, akik azért nem tudják kihasználni ezt a lehetőséget, mert még pár év jogosultsági idejük hiányzik, akinek pedig ebben az időszakban nincs munkája, az bizony nincs könnyű helyzetben, nem tudja megszerezni a hiányzó éveket.
A Pénzcentrum figyelmét egy elkeseredett olvasójuk hívta fel a problémára, aki 58 éves és még 5 év jogosultsági időre lenne szüksége ahhoz, hogy kedvezménnyel nyugdíjba mehessen, de sajnos jelenleg nincsen munkája. Számára jó megoldásnak tűnik, hogy megállapodással megvegye a nyugdíjhoz hiányzó éveket, de sajnos nem tud élni a lehetőséggel, az alább említett ok miatt.
A nyugdíjhoz hiányzó éveket megvehetjük?
Igen, van lehetőség bizonyos esetekben megvásárolni a nyugdíjhoz hiányzó éveket. Ehhez nem kell más , mint a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerveknél egy megállapodást kell kötni. A megállapodást csak az öregségi teljes, illetve az öregségi résznyugdíjra jogosultsághoz szükséges szolgálati idő szerzése céljából lehet megkötni, sajnos a nők 40 éves munkaviszony utáni kedvezményes nyugdíjához szükséges jogosultsági idő megszerzéséhez nem..
Milyen megoldás van számukra?
A kormány nagyon is tisztában van a több középkorú nőt érintő problémával, mert idén év elején elindult az 55 év feletti nők foglalkoztatását támogató “nők40+” program, amellyel azoknak a nőknek segítenek, akik meg szeretnék szerezni a jogosultsági időt a 40 évhez.
A program eddig közel 700 nő foglalkoztatását támogatta, tájékoztatta Pénzcentrum munkatársát a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Pályázni csak pár hónapig lehetett, legutoljára idén tavasszal, nyílt erre ehetőség, ezért az NGM-től megkérdezték, hogy esetleg jövőre terveznek-e hasonló programot indítani, de arra is kíváncsiak a Pénzcentrumtól, hogy az érintettek milyen egyéb segítséget kaphatnak.
HirdetésTovábbra is lehetőség van az 50 év feletti álláskeresők támogatására z “Út a munkaerőpiacra” (GINOP 5.1.1 és VEKOP 8.1.1) program keretében, ahol a résztvevők foglalkoztathatóságuk javítása érdekében komplex, személyre szabott segítségben, szolgáltatásokban, támogatásokban részesülhetnek. Ez a program nem csak a középkorú nőket célozza meg, de például jó alternatívát nyújthat, azoknak is, akik eleget tesznek a pályázati feltételeknek. Fontos tudni, hogy a hiányzó jogosultsági időt csak további keresőtevékenységgel lehet megszerezni, akár a program keretében, akár azon kívül tud elhelyezkedni az érintett személy. Nagyon nehéz helyzetben azok a középkorú nők vannak, akiknek éppen nincsen munkahelyük.
Kinek jár a “nagymama nyugdíj”?
A korkedvezményes nyugdíj igénybevételéhez az alábbi feltételnek kell eleget tenni:
- 40 évi jogosultsági idő
- nem áll biztosítással járó jogviszonyban
- 32 év keresőtevékenységgel járó biztosítási idővel rendelkezik (kivételes esetekben ez csökkenthető)
Mi számít bele a 40 év jogosultsági időbe?
- kereső tevékenységgel járó biztosítási jogviszony (bejelentett munka,gyermeknevelés)
- a prémiumévek programban való részvétel időtartama függetlenül attól, hogy a résztvevőt munkavégzésre kötelezték vagy sem ( ez nem más, mint a nyugdíjkorhatárhoz közel álló közalkalmazottak, közszférában dolgozókat érintő védelmi program)
- alkalmi munkavállalás
- egyszerűsített foglalkoztatásban ledolgozott idő – például idénymunka
- szakmunkás vagy szakközépiskolai tanuló kötelező nyári gyakorlata
- a mezőgazdasági termelőszövetkezeti tagként egyébként szolgálati időnek minősülő időtartam
- a korkedvezményre jogosító munkavégzés időtartama, természetesen az öregségi nyugdíjjogosultságra vonatkozó általános szabályok szerint
Mi nem számítható be?
- az az időtartam, amely alatt számára munkanélküli ellátást folyósítottak
- a biztosítási jogviszony megszűnését követően folyósított táppénznek az ideje
- az egyébként szolgálati időként elismerhető tanulmányi idő tartama
- a még 1998. január 1-jét megelőzően fizetés nélküli szabadság szolgálati időnek minősülő első 30 napja(amelyet nem gyermekgondozás, vagy -ápolás miatt vettek igénybe).
Forrás: http://www.penzcentrum.hu