Ezen a napon hunytak el – Történelem, művészet és sport nagyjai, akik örökre nyomot hagytak
Ez a cikk a május 17-én elhunyt neves magyar és külföldi személyek előtt tiszteleg. Születési és halálozási dátumaikat kiemelve, emlékezzünk rájuk méltó módon. A magyarokkal kezdjük a sort, majd végül a világ egyik legismertebb filmzeneszerzője, Vangelisz következik.
🕯️ Pándy Lajos
Született: 1930. szeptember 21.Elhunyt: 2020. május 17.
A Jászai Mari-díjas színművész évtizedeken át volt a magyar színházi élet meghatározó alakja. Bár nem tartozott a legismertebb, reflektorfényben élő művészek közé, elkötelezettsége, szerepformálása és szakmai alázata a legnagyobbak közé emelte. Játszott vidéki és budapesti színházakban, a klasszikus drámák és a modern színművek világában is otthonosan mozgott. A közönség mindig mély tisztelettel és szeretettel fogadta. Halála egy korszak végét jelenti a színpadon – ahol a csendes hősök éppolyan fontosak, mint a sztárok.
⚽ Kubala László
Született: 1927. június 10.Elhunyt: 2002. május 17.
Kubala László neve három válogatottal is összeforrt: a magyar, a csehszlovák és a spanyol válogatott tagjaként egyedülálló módon írta be magát a futball történetébe. Technikai tudása, gólérzékenysége és látványos játéka révén az FC Barcelona legendái közé emelkedett, ahol nemcsak játékosként, hanem edzőként is maradandót alkotott. Száműzöttként hagyta el hazáját, de Barcelonában új otthonra és tiszteletre lelt. A mai napig több stadion viseli a nevét, és Spanyolországban hősként emlékeznek rá.
⚽ Palotás Péter
Született: 1929. június 27.Elhunyt: 1967. május 17.
Az Aranycsapat 12. tagjaként is emlegetett Palotás Péter csatárként játszott a magyar labdarúgó-válogatottban. Olimpiai bajnok volt az 1952-es helsinki játékokon, és a magyar bajnokságban is kiemelkedő teljesítményt nyújtott az MTK színeiben. Technikás, elegáns játékos volt, akinek neve ma már szinte legendává vált. Tragikusan fiatalon, alig 38 évesen hunyt el szívbetegség következtében. Ő volt az a futballista, akinek játékát Puskásék is nagyra értékelték – s ez önmagában mindent elmond.

📝 Balázs Béla
Született: 1884. augusztus 4.Elhunyt: 1949. május 17.
Író, költő, esztéta – Balázs Béla neve összeforrt a magyar filmművészet születésével. Ő írta a Valahol Európában című film forgatókönyvét, amely máig a magyar filmművészet egyik legsokkolóbb és legemberibb alkotása. Emellett a modern filmesztétika egyik úttörője volt Európában. Szoros barátság fűzte Bartók Bélához és Kodály Zoltánhoz is. Szellemi hagyatéka ma is él a róla elnevezett Balázs Béla-díjjal, amellyel a filmes alkotókat tüntetik ki.
🎖️ Klapka György
Született: 1820. április 6.Elhunyt: 1892. május 17.
HirdetésKlapka György neve örökre beíródott a magyar történelem aranykönyvébe. Honvédtábornokként, majd helyettes hadügyminiszterként harcolt az 1848–49-es forradalom és szabadságharc során. Komárom legendás védője volt, aki az utolsóként adta fel az erődöt az osztrák csapatokkal szemben. A szabadság eszméjének egyik legkövetkezetesebb és legnagyobb szónoka volt. A száműzetés éveiben sem adta fel a nemzeti ügyet. Halála után nemzeti gyászt tartottak – és méltán, hiszen ő egyike volt azoknak, akik sosem hátráltak meg.
♟️ Lángos Józsa
Született: 1911. február 19.Elhunyt: 1987. május 17.
A kilencszeres magyar sakkbajnok Lángos Józsa nemcsak tehetségével, de szorgalmával is kitűnt a hazai sakkozók mezőnyéből. A női sakk egyik hazai úttörője volt, és a magyar női sakkválogatott oszlopos tagjaként számos nemzetközi versenyen is kiválóan szerepelt. Az 1950-es évektől kezdve már nemzetközileg is ismert sakkmesterként tartották számon, és sok fiatal pályakezdőnek adott át tudást edzőként. Emléke ma is él a sakk berkein belül – nevét versenyek, klubok őrzik tovább.
🎵 Vangelisz (Evángelosz Odysséas Papathanassíou)
Született: 1943. március 29.Elhunyt: 2022. május 17.
Végül, de korántsem utolsóként emlékezzünk meg a világ egyik legismertebb filmzeneszerzőjéről, a görög származású Vangeliszről. Neve örökre összeforrt a „Tűzszekerek” (Chariots of Fire) és a „Szárnyas fejvadász” (Blade Runner) című filmek zenéjével. Zenéje túlmutatott a képkockákon: filozófiai mélységet, érzelmi távlatokat és spirituális élményt adott a hallgatónak. Munkássága a szintetizátorok forradalmát jelentette a filmzenében, és több évtizedes pályája során számtalan film, dokumentumfilm, sőt sportesemény zenei hátterét adta. Vangelisz halálával nemcsak egy zeneszerzőt veszítettünk el – egy korszak szűnt meg, amelyben a zene tényleg elmesélte a történetet.
🕯 Május 17-én az idő egy pillanatra megállt. De amit ezek az emberek hátrahagytak, az örökké él.