Orbán Viktor hétfőn ismét leszögezte: Magyarország nem hagyja el az Európai Uniót, de korántsem elégedett a jelenlegi brüsszeli berendezkedéssel. A magyar miniszterelnök célja ugyanis nem kevesebb, mint Brüsszel „elfoglalása” – politikai értelemben, természetesen.
„Nem fogjuk elhagyni az Európai Uniót, nem hagyjuk el Brüsszelt. El fogjuk foglalni. Elfoglaljuk, átalakítjuk, és a tagállamok szuverenitását tisztelő koordinációs központot hozunk létre” – jelentette ki a parlamenti felszólalásában.
A kormányfő kifejtette: az EU-nak szerinte nem lenne szabad „szuperállamként” működnie. Ehelyett csupán koordinációs központként kellene segítenie a nemzetállamok együttműködését. Ennek érdekében hívta életre a Patrióták Európáért nevű új pártcsaládot, amelyet szuverenista nézeteket valló európai politikai erők támogatnak – nem kis részt az Európai Parlamentben is.
Trump bátorította a kilépést – de Orbán nemet mondott
A beszéd egyik meglepő momentuma az volt, amikor Orbán felidézte: Donald Trump volt amerikai elnök többször is bátorította Magyarországot az EU-ból való kilépésre. A miniszterelnök elmondása szerint azonban ezt mindig visszautasította. „Az ország exportjának 85%-a az unió tagállamaiba irányul. Magyarország csak akkor fontolna meg egy ilyen lépést, ha az gazdaságilag előnyösebb lenne” – hangsúlyozta.
Régóta húzódó konfliktus Brüsszellel
Orbán Viktor már hosszú ideje ütközőpályán mozog az Európai Bizottsággal. Az EU szerint a magyar kormány egy sor lépésével sérti a jogállamiságot:
- az LMBTQ-jogok korlátozása,
- a migránsok befogadásának megtagadása,
- a sajtó és az igazságszolgáltatás függetlenségének aláásása,
- az EU Bíróságának döntéseinek megkérdőjelezése – mind ide sorolható.
Ezek következményeként Brüsszel befagyasztotta Magyarország uniós forrásait:– az 5,8 milliárd eurós nemzeti helyreállítási alapot,– és 23 milliárd eurónyi kohéziós támogatást.
2023 végére ezeknek az összegeknek csupán egyharmadát oldották fel – és azt is csak feszült tárgyalások után. A patthelyzetet tovább súlyosbította, amikor Orbán kilátásba helyezte, hogy megvétózza Ukrajna EU-s pénzügyi támogatását.
Putyin és a nyugati kritikák
A nyugati szövetségesek szemében tovább romlott Orbán megítélése a Vlagyimir Putyinhoz fűződő szoros kapcsolatai miatt. A Kremllel való folyamatos diplomáciai együttműködés különösen a 2022-es ukrajnai háború kitörése óta vált rendkívül érzékeny kérdéssé az uniós politikában.
Orbán Viktor mostani bejelentésével világossá tette: nem a kilépés, hanem a belső átalakítás a cél. Az EU-t belülről akarja „megváltoztatni” – méghozzá úgy, hogy az alárendelődjön a nemzetállami érdekeknek. A kérdés már csak az, hogy ebben partnereket is talál-e – vagy Brüsszel továbbra is visszavágásként éli meg a magyar kormány törekvéseit.
👉 Mit gondolsz? Orbán terve az EU „belülről történő elfoglalására” valódi stratégiai vízió – vagy csupán politikai szlogen?