4. Ne fizessen többet, mint amekkora összeggel tartozik
Az adós kérhet az összegről egy igazolást. Az adósságbehajtók természetes módon hamis összeget nem foglalhatnak írásba, azt állítva, hogy nagyobb összeggel tartozik az illető, mint valójában. Ráadásul az eredeti hitel-megállapodás alapján közölt összegekre nem tehetnek rá további díjakat sem. Fontos, hogy az adós bizonyosodjon meg arról, hogy pontosan érti-e az eredeti feltételeket, és magát a törvényt is. Nem kell többet fizetnie annál, mint amit a törvény megenged.
5. Az adósságbehajtók az adóst nem zaklathatják telefonon
A telefonon keresztül történő bizonyos intézkedések vagy lépések megtétele már zaklatásnak minősül, ami törvénytelen. Ezek a következők:
Erőszakkal való fenyegetés
Gyalázkodó, sértegető szóhasználat
Személyes sértések
Hívások reggel nyolc előtt és este kilenc után
Ismételt vagy folyamatos hívogatások
Letartóztatással való fenyegetés (a szokásos adósságok esetén erre nem adnak ki meghatalmazást)
Az adósságbehajtók nem zaklathatják az adóst, aki az ilyen eseteket feljegyezheti és bejelentheti a hatóságok felé.
6. Az adósságbehajtók harmadik feleket nem tájékoztathatnak az adósság tényéről.
Az adósságbehajtók nyilvánosan nem közölhetnek semmilyen tényt az adóssággal kapcsolatban. Valójában csak a hitelező ügynökségek, az adós ügyvédje, a hitelező, a hitelező ügyvédje, az adós házastársa, vagy pedig – ha az adós fiatalkorú -, a szülei számára adhatnak ki erről információt.
Továbbá, az adósságbehajtók nem hívogathatják folyamatosan a harmadik feleket – pl. a szomszédokat – az adós lakcíme felől kérdezősködve. Amennyiben indokolt azt hinni, hogy a korábbiakban megadott információ valótlan, ez esetben a behajtó fél egy alkalommal felhívhat egy harmadik felet, hogy az adós lakóhelyéről érdeklődjön (de nem beszélgethetnek az adósságról).
Forrás: cfo-insight, http://www.uzletahalon.hu