Bemutatkozás

MindenEgybenBlog

Mindenegyben blog , mint a nevében is utalunk rá, minden benne van, ami szem-szájnak ingere.
Kedves böngésző a napi fáradalmaktól meg tud nálunk pihenni, kikapcsolódni, feltöltődni.
Mindenegyben blog -ban sok érdekes és vicces képet találsz. Ha megnyerte a tetszésedet csatlakozz hozzánk.

Rólunk:
Mindenegyben blog indulási időpontja: 2012. március
Jelenleg két adminja van a blognak: egy fiú és egy lány.
Kellemes böngészést Mindenkinek!

Segítsünk egymásnak - tegyük széppé a világot!
Így neveld a kamaszodat!
Mindenegyben Blog - 2018. december 03. (hétfő), 20:11

Így neveld a kamaszodat! (2. oldal)

Hirdetés
Hirdetés
2018 dec 03

Dicséret

A 3 éves büszkén mutatja a kockavárat, a 6 éves lelkesen lobogtatja a rajzát, a sulis gyerek büszkén hozza haza a piros pontot. A kamasz jellemzően nem mutogatja önként az ellenőrzőjét – akkor sem, ha jó jegyet kapott -, nem dicsekszik a rajzával és nem kérdezi meg, hogy jól áll-e az új ruha. Fontosabb már nekik a kortárscsoport véleménye, ráadásul az önállósági törekvések sem férnek össze a szülőktől „kunyerált” dicsérettel. Ennek ellenére egy változásokkal teli korban, az önbizalom ingadozásának kellős közepén nagyon is jól esik a szülőktől kapott – hiteles – dicséret. Érdemes tehát szavakkal is simogatni kamaszodó gyermekünket, mert jól fog neki esni, erősíteni fogja az önbizalomhiány mélypontján, még akkor is, ha nem kéri, és nem köszöni meg a dicsérő szavakat!

Hirdetés
[ ]

Jelenlét

Az érzelmi és fizikai közelség (távolság!) szabályozása a kamaszkor egyik legfontosabb kérdése, és érdemes is meghagyni nekik  ezen „játéktér” szabályozását. Ha szeretne mesélhet, ha igényli kaphat egy szülői ölelést, vagy zsebkendőt, hogy kisírja magát, de érdemes neheztelés nélkül tudomásul venni, ha nem szeretne mesélni, ha igen-nem-re korlátozódik a válaszadási hajlandósága, vagy egy utcával a suli előtt akar kiszállni az autóból (mert az mégiscsak ciki, hogy anya viszi oda, amúgy meg persze kényelmes is ).  Ebben az életkorban ne várjuk el, hogy holnap pont olyan lesz, mint ma volt! Ne is faggassuk folytonosan kérdéseinkkel, ne kritizáljuk lépten-nyomon, de ha igényli, legyünk számára elérhetőek, legyünk jelen teljes figyelemmel és nyitottsággal!

Határok

Hirdetés

Az egyik legnehezebb feladat szülőként a határokhoz való viszonyulás: mit szabad, mit nem, mennyit engedünk és mikor húzzuk be a féket? Gyakori a két szélsőséges  viszonyulás: a következetesség jegyében merev korlátokat tartó, és a „gyeplőt a lovak közé” hajító szülő. A kamasz gyermek lelki fejlődését egyik sem szolgálja! A túl merev korlátok lehetetlenné, a túl gyenge, vagy nem létező korlátok feleslegessé teszik a lázadást, az önállóságért folytatott küzdelmet. A korlátok egy kamasz számára is szükségesek, de az az érzés is fontos, hogy ő is tud hatni, befolyást gyakorolni a szüleire, hogy az általa vallott értékek, vágyak is megjelenhetnek a családi rendszerben.

Minta

Könnyebb a gyermekkorból átlépni a felnőttek világába annak, aki vonzó felnőtt mintákat lát maga körül. Nem feltétlen csak a szülő lehet ilyen pozitív példakép, de nagy segítség egy gyermeknek, ha azt látja maga körül, a közvetlen környezetében, hogy felnőttnek lenni jó. Vagy legalábbis többnyire jó! Így hát ismét eljutottunk ahhoz a ponthoz, hogy elég jó szülőnek lenni akkor tudunk hitelesen, ha mi magunk is elég jól vagyunk…még akkor is, ha egy kamasszal élünk együtt!

Kovács Szilvia, tanácsadó szakpszichológus

Hirdetés
Megosztás a Facebookon
Hirdetés
Hirdetés