Tudományosan bizonyított, hogy az alma tele van ásványi anyagokkal és vitaminokkal.
Az almában található tápanyagok és ásványi anyagok:
Mivel az alma számtalan vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, ezért hozzájárul az egészséges és védett szervezethez. Az alma sok olyan antioxidánst tartalmaz, mint a flavonoidok. A polifenolok és a C-vitamin megvédi a szervezetet a káros baktériumokkal és vírusokkal szemben, továbbá, az almában lévő béta-karotinnak rák- és koleszterolellenes hatásai vannak. Az alma olyan kitűnő complex B-vitaminok forrása, mint a thiamin, riboflavin és piridoxin.
Egy közepes méretű almában körülbelül 4 grammnyi rost található. Innen jön a mondás is: „Naponta egy alma a doktort távol tartja!”
Az alma hajra gyakorolt jótékony hatása
1. Rákellenes:
[ ]Az almának olyan erős rákellenes tulajdonságai vannak, amelyek megvédik a szervezetet a káros rákos sejtektől – ez az alma legfontosabb tulajdonsága. A tudósok egyetértenek abban, hogy a flavonban gazdag alma fogyasztása akár 23%-kal is csökkentheti a hasnyálmirigy-rák kialakulásának kockázatát. Az almahéj olyan vegyületeket is tartalmaz, mint a triterpenoid, amely lassítja a rákos sejtek növekedését. Továbbá, a végbélrák kezelhető nagy mennyiségű rostbevitellel. Ezért következő alkalommal, amikor az alma héját a kukába dobná, jusson eszébe, mennyi tápanyagot tartalmaz!
2. Koleszterol-ellenes:
Az almában magas a rosttartalom. Amikor almát eszünk, az oldható rostok megmérkőznek a zsírokkal a belekben. Ez úgy végződik, hogy csökken az LDL („rossz koleszterin”) felszívódása, viszont növekedik a HDL („jó koleszterin”) felszívódása a szervezetbe.
3. Serkenti az immunrendszert:
Az alma quercetint tartalmaz, egy antioxidánst, amely különösen a piros, ízletes almákban található meg. Ez az antioxidáns arra serkenti az immunrendszert, hogy felépítse a szervezet természetes védőmechanizmusát. Az almában C-vitamin is van, amely gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, valamint a rostok is erősítik az immunrendszert. Ezek miatt az almát az egyik legjobb immunrendszer serkentőnek tartják.
4. Megelőzi az Alzheimert:
HirdetésEgy egereken végzett kísérlet bebizonyította, hogy az alma napi étrendben való rendszeres fogyasztásával több neurotranszmitter acetilkolin keletkezik. Az Alzheimer során az agy idegsejtjei károsodnak, a flavinoidokat tartalmazó almalé azonban helyreállítja a károsodott sejteket. Ezáltal az almalé fogyasztásával csökkenthető az Alzheimer kialakulásának kockázata, és az agy romlása.
5. Megakadályozza az asztmát:
A fitovegyületek és a polifenolok azok a kémiai anyagok, amelyektől az alma egészségesnek nevezhető. Hozzájárulnak az asztma, a légzési problémák kezeléséhez és fejlesztik a tüdő általános kapacitását és működését.A tanulmányok szerint azok a gyerekek, akik rendszeresen fogyasztanak almalevet, kisebb eséllyel lesznek asztmások, kevesebbet fulladnak és köhögnek azokhoz képest, akik csak ritkán fogyasztanak almalevet. Ezzel ellentétben azonban, a teljes alma fogyasztása nincs semmilyen hatással a fulladó és asztmás gyerekekre.
6. Cukorbetegség:
Az alma másik fontos pozitív hatása, hogy segít a cukorbetegséget okozó szabadgyökök elleni harcban. Az alma sok oldható rostot tartalmaz, amelyek azért fontosak, mert kiegyenlítik a vércukor ingadozásait. Egy ilyen oldható rost, a pektin, kordában tartja a szervezet vércukor szintjét, mivel a cukrot kisebb arányban juttatja a vérbe. Azoknál a nőknél, akik naponta legalább egy almát elfogyasztanak, 28%-kal kisebb eséllyel alakul ki 2-es típusú cukorbetegség, mint azoknál, akik nem fogyasztanak almát.
7. Megelőzi a epekövek kialakulását:
Az epekő akkor alakul ki, amikor túl sok koleszterin gyülemlik fel az epében, ami aztán meg is szilárdul. Ez különösen a túlsúlyos embereknél gyakori. Az epekövek kialakulásának megakadályozása érdekében az orvosok gyakran ajánlják a magas rosttartalmú diétát, mivel az hozzájárul a súly és a koleszterinszint kontrollálásához. A rostok ugyanis csökkentik az LDL felszívódását.
Forrás: drtihanyi.com