Kapitány István azonnali döntést hozott
Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter július 6-án jelentette be, hogy visszahívta dr. Berta Adriennt az EXIM Bank Zrt.-nél és a MEHIB Zrt.-nél betöltött vezérigazgatói tisztségeiből. A döntés nemcsak egy személyi változás, hanem egy fontos állami pénzügyi szervezet vezetését érintő komoly lépés is, hiszen az EXIM és a MEHIB olyan területen működik, ahol jelentős gazdasági forrásokról, finanszírozásról és állami szerepvállalásról is szó van. A bejelentés ezért rögtön nagy figyelmet kapott, hiszen a miniszter nem egyszerű átszervezésről, hanem vezetői megbízások megszüntetéséről döntött.
A miniszter változtatás nélkül közölte a döntést
Kapitány István a Facebook-oldalán így fogalmazott:
„A mai napon intézkedtem Dr. Berta Adrienn visszahívásáról az EXIM Bank Zrt.-nél és a MEHIB Zrt.-nél betöltött vezérigazgatói tisztségeiből, valamint valamennyi kapcsolódó vezetői megbízásából.”
A bejelentés egyértelművé tette, hogy dr. Berta Adrienn nemcsak az EXIM Bank Zrt.-nél, hanem a MEHIB Zrt.-nél betöltött vezetői pozícióját is elveszíti. A döntés valamennyi kapcsolódó vezetői megbízására is kiterjed, vagyis nem részleges változtatásról, hanem teljes vezetői visszahívásról van szó.
Az előzmény egy átfogó átvilágítás volt
A döntés előzménye, hogy Kapitány István június 12-én átfogó szervezeti és működési átvilágítást jelentett be az EXIM, a HEPA és a HIPA intézményeinél. Akkor a miniszter azt írta, a cél az, hogy ezek a szervezetek hatékonyabban, átláthatóbban és eredményesebben szolgálják a magyar gazdaság érdekeit. Ez alapján a mostani vezetőváltás nem a semmiből érkezett, hanem egy korábban elindított vizsgálati és szervezeti folyamat részeként értelmezhető.
Jogi, működési és gazdálkodási vizsgálat zajlik
A miniszter tájékoztatása szerint az átvilágítás jogi, működési és gazdálkodási területen zajlik, független külső szakértők és jogi tanácsadók bevonásával. A vizsgálat kiterjed az intézmények működési folyamataira, szerződésállományára, irányítási struktúrájára és a közpénzek felhasználásának hatékonyságára is. A mostani döntés ezért különösen nagy súlyú, mert olyan szervezeteket érint, amelyek működése közvetlenül kapcsolódik a magyar gazdaság finanszírozásához, az állami pénzek felhasználásához és a gazdasági intézményrendszer átláthatóságához.