Varga Judit igazságügyi miniszter korábban azt közölte, várhatóan június 20-án szűnhet meg a veszélyhelyzet.
Így változik meg az élet a veszélyhelyzet feloldása után Magyarországon
A kormány a veszélyhelyzettel egyidejűleg kihirdette a gazdaságvédelmi csomagját, aminek keretében év végéig, illetve június 30-ig tartó döntéseket hozott. Mivel a veszélyhelyzetet a kormány várhatóan június 30. előtt megszünteti, ezért átmeneti szabályokat hoz a most benyújtott törvényjavaslatban, amelyek alapvetően azt rögzítik, hogy a meghozott intézkedések az eredeti határidőkig érvényben maradnak. Néhány határidő esetében a veszélyhelyzet megszüntetése +15, +60, illetve +90 nap szerepel.A veszélyhelyzetet március 11-én hirdette ki a kormány, tegnap pedig Kövér László, az Országgyűlés elnöke benyújtotta a veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot. A veszélyhelyzet idején hozott rendkívüli, átmeneti gazdasági intézkedésekről egy külön törvényjavaslatot nyújtott be Kövér László. Tegnapi hírek szerint két héten belül megszavazhatja az Országgyűlés a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet és különleges jogrendi állapot megszüntetését.
Járulékkönnyítés
HirdetésAz egyes ágazatokat megillető adó- és járulékkedvezmények átmeneti szabályai fennmaradnak, a javaslat rögzíti, hogy az érintettek esetében a szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettséget a 2020. március, április, május és június hónapra nem kell teljesítenie
- a kifizetőnek a munkaviszonyban foglalkoztatott természetes személy foglalkoztatása tekintetében,
- egyéni vállalkozónak e jogállására tekintettel, és
- a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról szóló törvény szerinti társas vállalkozónak e jogállására tekintettel.
A 2020. március, április, május, június hónapra vonatkozó járulékfizetési kötelezettséget a) foglalkoztatónál munkaviszonyban foglalkoztatott természetes személy, b) egyéni vállalkozó és c) a társas vállalkozó esetében úgy kell teljesíteni, hogy a járulékalapot képező jövedelem után kizárólag a 4 százalékos mértékű természetbeni egészségbiztosítási járulékot, de legfeljebb 7710 forint összeget kell megfizetni. (A járulékfizetés teljesítése nem érinti a biztosított társadalombiztosítási és munkaerőpiaci ellátásokra való jogosultságát és az ellátások összegét.)
Azon rendelkezés is tovább él, amely szerint a kisadózó vállalkozás a 2020. március 1-je előtt esedékessé vált adótartozását a veszélyhelyzet megszűnésének negyedévét követő hónaptól 10 havi egyenlő részletben fizetheti meg (a tárgyhó 12. napjáig) pótlékmentesen, illetve bizonyos tevékenységek esetében márciustól júniusig nincs adófizetési kötelezettség.
GYED, GYES, GYET
A veszélyhelyzet megszűnését követően egy átmeneti időszakra továbbra is indokolt a veszélyhelyzet alatt lejárt gyermekek után járó ellátások biztosítása a szülők részére, a munkahelyük megőrzése érdekében, áll a javaslatban. Ezáltal a veszélyhelyzet alatt kialakult nehéz gazdasági helyzetben továbbra is fizetés nélküli szabadságon maradhatnak a veszélyhelyzet megszűnését követően is, a GYED, GYES, illetve GYET ellátás folyósítása mellett.