Gyászba borult a rockvilág: 76 éves korában meghalt Ozzy Osbourne, a Black Sabbath legendás frontembere
Szomorú hírt közölt a brit és nemzetközi zenei világ: 76 éves korában elhunyt John Michael Osbourne, ismertebb nevén Ozzy Osbourne, a Black Sabbath alapító tagja, a heavy metal műfaj egyik megkerülhetetlen ikonja. A hírt a zenész családja erősítette meg kedden reggel:
„Szavakkal leírhatatlanul szomorúan kell bejelentenünk, hogy szeretett Ozzy Osbourne ma reggel elhunyt. Családja körében, szeretetben töltötte utolsó óráit.”
Ozzy hosszú éveken át küzdött Parkinson-kórral, az utóbbi időszakban már színpadra is csak segítséggel tudott felállni. Mégis, halála sokakat megrázott – nemcsak azért, mert egy korszakos tehetség távozott, hanem mert Ozzy neve eggyé vált a rockzene szabadságával, botrányaival, fájdalmával és felejthetetlen pillanataival.
A birminghami fiú, aki meghódította a világot
A Black Sabbath megszületése – és a metál műfajának hajnalhasadása
Ozzy hirdetés útján találta meg társait: Tony Iommi gitáros, Geezer Butler basszusgitáros és Bill Ward dobos lett az a trió, akikkel együtt megalapították a Black Sabbath zenekart. A zenekar először Earth néven működött, majd 1969-ben kapta meg a legendás nevet.
A zenekar első két albuma – Black Sabbath és Paranoid – nem csupán a listák élére repítette őket, hanem új zenei műfajt teremtett: a heavy metalt. Ozzy karcos, egyszerre kísérteties és harcias énekhangja örökre meghatározta a műfaj karakterét.
Drogok, botrányok, cápatetem a kádban
A siker árát hamar megfizették: a Black Sabbath tagjai már húszas éveik elején belesodródtak a drogok és az alkohol világába. A zenekar egyik „klasszikus csínytevése” volt például, amikor Ozzy kipecázott egy cápát az óceánból és betette a hotelszobai kádjába. Az állat elpusztult – Ozzy pedig darabokra szedte. Egy másik alkalommal az egyik tag nadrágját öngyújtóbenzinnel locsolták le, majd meggyújtották.
A zenekar ennek ellenére (vagy épp ezért) ontotta magából az albumokat és turnékat, mígnem a drogok, a belső konfliktusok és a kiégett kreativitás miatt Ozzyt 1979-ben kirúgták. Ekkorra már az első házassága romokban hevert, apja elhunyt, és teljesen összeomlott. Hónapokat töltött egy los angelesi lakásban, bezárkózva, pizzán és kokainon élve – de a halál torkából Sharon Arden hozta vissza.
Sharon és az újjászületés – Ozzy szólókarrierje
Don Arden lánya, Sharon nemcsak Ozzy menedzsere lett, hanem társa is – szó szerint és átvitt értelemben is. 1979-ben újraindította Ozzy karrierjét, létrejött a Blizzard of Ozz zenekar, az azonos című lemez pedig elsöprő sikert aratott. Randy Rhoads, a fiatal gitárzseni volt a társ ebben az új fejezetben – egészen tragikus haláláig, amikor 1982-ben repülőgép-balesetben életét vesztette.
A nyolcvanas és kilencvenes évek Ozzy szólókarrierjének diadalmenete volt. Sharon segítségével az Ozzfest elindult, ami évekig a legnagyobb rock- és metálfesztiválnak számított világszerte. Felléptek rajta a Panterától a Slipknoton át a System of a Downig a legnagyobbak. Ozzy neve immár nem csak zenészként, hanem brandként is fogalom lett.
A valóságshow-sztár, aki denevérfejet harapott
2000-ben a családja bekerült az MTV-reality világába is: The Osbournes néven futó sorozatuk világszerte milliókat szórakoztatott. Ozzy botladozva küzdött a házi okoseszközökkel, a gyerekeihez próbált szülőként szólni – de mindig maradt az a káoszfejedelem, akinek megismertük.
Sokan csak legyintettek, mások ikonként ünnepelték. De azt senki sem vitathatta: Ozzy Osbourne egy jelenség volt. Az a rocksztár, aki 1981-ben galambfejet, majd egy évvel később egy denevér fejét harapta le a színpadon. Az a férfi, akiről Jack Black azt mondta: „Ő a sötétség hercege, de a szívében mindig fényt hordott.”
Utolsó dal, utolsó taps
Ozzy utoljára 2025 július elején lépett színpadra – a Back to the Beginning nevű fesztiválon, ahol újra együtt játszottak a Black Sabbath tagjai. A zenész akkor már járni is alig tudott, Parkinson-kórja évekkel ezelőtt teljesen leszállította a színpadról. A magyar rajongók is várták volna – de a budapesti koncertjét a járvány után már nem tudta megtartani.
Hirdetés2024-ben beválasztották a Rock and Roll Hall of Fame-be, amit személyesen Jack Black adott át neki, tisztelegve előtte, aki nemcsak zenész volt, hanem élő legenda.
Ozzy öröksége: egy világ, amit ő alakított
Ozzy Osbourne neve ma már nemcsak egy énekest jelent. Egy korszakot. Egy stílust. Egy életformát. Egy szimbólumot. Aki nem csak túlélte a poklot, hanem meg is énekelte.
Ő volt az a srác Birmingham külvárosából, aki fogta az őrületet, a fájdalmat, a félelmet és a nevetést – és világzenévé gyúrta. Ő volt az, aki a metált otthonról hozta, és a világnak adta.
Isten nyugosztaljon, Sötétség Hercege. Már nem fáj semmi. Már nem kell állnod sem. A világ pedig csendben meghajol előtted.