Manapság a legtöbb fiatal ha meghallja, hogy állami nyugdíj legyint egyet és azt mondja, hogy felesleges ezzel foglalkozni, hiszen mire odajutnak nekik már úgysem lesz nyugdíjuk.
Valljuk be őszintén nem meglepő, hogy így vélekednek, hiszen a nyugdíjakkal kapcsolatos hírek bőven adnak okot a kételkedésre. A nyugdíjkorhatár meglehetősen gyors ütemben emelkedik, számos korábbi kedvezmény is megszűnt az elmúlt évtizedben, ami még inkább megnehezíti a megfelelő tájékozódást. Jóformán már senki nem tudja pontosan, mikor és milyen feltételekkel vonulhat nyugdíjba.
Éppen ezért készítettünk egy új nyugdíjkorhatár táblázatot, mely segítséget nyújthat abban, hogy ki, mikor mehet nyugdíjba. Továbbá összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, amit érdemes megismerni.
Mikor mehetek nyugdíjba? Milyen szabályok vonatkoznak most 2021-ben a közalkalmazottakra? Mit jelent a nők korkedvezménye? Dolgozhatunk- e a nyugdíjkorhatár után?
Ezeket a kérdéseket járjuk körbe, hogy eloszlassuk a nyugdíjkorhatárt érintő tévhiteket és reális képet kapjunk a témában.
Mik a nyugdíjba vonulás feltételei?
Az első lépés, hogy tisztázzuk mit is jelent az öregségi nyugdíj és öregségi nyugdíjkorhatár. Az öregségi nyugdíj az az összeg, amit idős korunkban az államtól kapunk a munkával töltött éveink után.
Az öregségi nyugdíjkorhatár pedig nem más, mint az az életkor, melynek elérésétől az öregségi teljes- vagy résznyugdíj megállapítható. Ebből kifolyólag öregségi nyugdíjra akkor vagyunk jogosultak, ha a jogszabályban meghatározott életkort betöltöttük valamint rendelkezünk megfelelő szolgálati idővel.
Ez utóbbi nem más, mint a munkával töltött évek száma, vagyis amikor biztosítottak voltunk és az előírt mértékű nyugdíjjárulékot megfizettük.

Ezek után jogosan merülhet fel Önben a kérdés? hogy ki az aki jogosult az öregségi nyugdíjra?
- Aki minimum 20 évnyi szolgálati időt letöltött: Azt ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ha nem rendelkezünk 20 év szolgálati idővel, de legalább 15 évvel igen, akkor jogosultak vagyunk öregségi résznyugdíjra.
- Aki nem áll munkaviszonyban a nyugdíjba vonulásának napjától.
- Aki elérte a rá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt: A nyugdíjkorhatár emelése fokozatos Magyarországon, 2021-ben jelenleg 65 évnél tart.
Itt álljunk meg egy pillanatra és nézzük meg, hogy miért emelkedik évről évre a nyugdíjkorhatár?
HirdetésNyugdíjunk az éppen aktív munkavállalók járulékaiból kerül finanszírozásra. Amíg van elegendő aktív korú, addig a befizetések eltartják az idős embereket. Ha viszont nincs elég befizető, mert például fogy a népesség vagy sokan inkább külföldön vállalnak munkát, akkor a rendszer szép lassan roskadozni kezd.
Mindezek tehát oda vezetnek, hogy elöregedő társadalomban élünk, a nyugdíjasok aránya évről évre nagyobb lesz, míg a munkaképes fiatalok száma jóval kevesebb. Éppen ezért az állam kénytelen szigorításokat bevezetni, ami hatással van a nyugdíjkorhatárra is.
Mindez tehát azt jelenti, hogy 2022-re – a jelenlegi helyzetet figyelembe véve – a nyugdíjkorhatár még tovább fog emelkedni és eléri a 65 évet.
Nyugdíjkorhatár körkép 2021
Az elmúlt évtizedekben jelentős jogszabályi változások mentek végbe a nyugdíjkorhatárokat illetően, aminek következtében számos korkedvezmény meg is szűnt.
A következő táblázatban szemléltetjük, hogyan alakul a nyugdíjkorhatár 2021-ben.
Fontos megjegyeznünk, hogy Magyarországon nincs különbség a férfiak nyugdíjkorhatára és a nők nyugdíjkorhatára között, viszont nők számolhatnak a 40 éves korengedménnyel.