Ahogy pedig a táblázatban is láthatjuk az öregségi nyugdíjkorhatár mindenhol egységes lett, ami egyúttal azt is jelenti, hogy számos korábbi kedvezményt az évek során eltöröltek. A továbbiakban tehát ezeket mutatjuk be részletesen, hogy pontosan kinél mit is jelentenek ezek a kedvezmények és milyen törvényi változásokat vezettek be ezzel kapcsolatban.
Mit jelent a nők korkedvezményes nyugdíja?
A fenti táblázatban láthatjuk, hogy nőként, milyen nyugdíjkedvezményt vehetünk igénybe. Esetükben az öregségi nyugdíj kiszámítása már 40 év szolgálati idő után is megtörténhet, függetlenül attól, hogy hány évesek.
Ebbe legfeljebb 8 évet lehet gyermeknevelési időként beszámítani, vagyis legalább 32 évi szolgálati időt keresőtevékenységgel, azaz munkával kell megszerezniük.

Vegyünk egy példát! Réka 1962-ben született, 2021-ben eléri a negyven év jogosultsági időt, mert a középiskola befejezésétől vagyis, tizenkilenc éves korától folyamatosan dolgozott így már 59 évesen igénybe veheti a nyugellátást és nem kell 65 éves koráig további 6 évet dolgoznia.
Bár többször terítékre került a férfiak korkedvezményes nyugdíjazásának lehetősége, mégis úgy tűnik egyelőre ez még várat magára. Ennek pedig legfőbb oka, hogy ha bevezetik számukra ugyanazokkal vagy hasonló feltételekkel a korhatár előtti nyugdíj igénylést, akkor a nyugdíjkassza fenntarthatatlanná válna hosszú távon.
Közalkalmazottak korkedvezménye
A szervezet fokozott igénybevételével járó, továbbá az egészségre különösen ártalmas munkát végzők korábban korkedvezményben részesültek. Azonban ez a lehetőség 2014. december 31-ével megszűnt. Sőt ahogy a táblázatban láthatjuk, a hivatásos szolgálatot teljesítőknek – katonák, rendőrök, tűzoltók – is eltörölték a korai nyugdíjazás lehetőségét. Így rájuk is a mindenkori öregségi nyugdíjkorhatár vonatkozik. Egyedül a nők 40 évi szolgálati idő után vehetik igénybe a kedvezményes öregségi nyugdíjat.
HirdetésJó hír viszont, hogy a korábban megszerzett korkedvezmény érvényesíthető azokban a munkakörökben, amelyeket a nyugdíjtörvény végrehajtásáról szóló kormányrendelet ma már hatályát vesztett melléklete sorol fel, például bányászok. Az azonban fontos tudnunk, hogy ezzel csak is korhatár előtti ellátást igényelhetünk, vagyis csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjat kapunk.
Vegyünk itt is egy példát! Péter 1958-ban született, a 65 éves nyugdíjkorhatár betöltésével csak 2023-ban igényelhetné az öregségi nyugdíját. Viszont, mivel 2 év korkedvezményt szerzett 2014-ig – mert 100 kPa-nál nagyobb nyomású légtérben dolgozott 10 éven át -, így a 65 évből levonhat kettőt. Vagyis 63 éves korában, 2021-ben igényelheti a korhatár előtti ellátást.
Közalkalmazottként azt is fontos tudni, hogy jogviszonyunk megszüntethető felmentéssel is. Ez azt jelenti, hogy ez idő alatt munkabérre jogosultak vagyunk, de nem kell dolgoznunk. A felmentési idő legalább hatvan nap, de a nyolc hónapot nem haladhatja meg. A munkáltató pedig köteles minket legalább a fele időszakra mentesíteni a munka alól, egyes esetekben pedig a teljes időszak alól.
Jó tudni ugyanakkor, hogy eltérő szabályok vonatkoznak a felmentési időre a nyugdíjkorhatár betöltése, illetve a nők 40 éves korkedvezménye kapcsán.
A közalkalmazottakra vonatkozó jogszabály szerint felmentéssel akkor szüntethető meg a jogviszony, ha a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül.
Ez gyakorlatban tehát úgy néz ki, hogy ha például egy egyetemi tanár 6 hónappal a 65 éves kora előtt bead egy kérvényt, hogy felmentési időt kér a hátralévő időre, akkor ezt a kérvényt egy bizottság elbírálja. Ennek fényében pedig vagy érvényesítheti a megigényelt felmentési időt, vagy rövidebb felmentési időt kap, négy hónapnál kevesebbet azonban nem állapíthatnak meg.