Bemutatkozás

MindenEgybenBlog

Mindenegyben blog , mint a nevében is utalunk rá, minden benne van, ami szem-szájnak ingere.
Kedves böngésző a napi fáradalmaktól meg tud nálunk pihenni, kikapcsolódni, feltöltődni.
Mindenegyben blog -ban sok érdekes és vicces képet találsz. Ha megnyerte a tetszésedet csatlakozz hozzánk.

Rólunk:
Mindenegyben blog indulási időpontja: 2012. március
Jelenleg két adminja van a blognak: egy fiú és egy lány.
Kellemes böngészést Mindenkinek!

Hírek
Most érkezett! Hatalmas botrány a szombathelyi középiskolában, közleményt adott ki a rendőrség!
Mindenegyben Blog - 2021. november 10. (szerda), 09:17

Most érkezett! Hatalmas botrány a szombathelyi középiskolában, közleményt adott ki a rendőrség! (1. oldal)

Hirdetés
Hirdetés
2021 nov 10

Ahogy arról beszámoltunk, döbbenetes felvétel került egy szombathelyi portál birtokába. Egy középiskolásokból álló társaság csicskáztatja hasonló korú társukat.

A felvételen jól látszik, amint a fiatalok a földön térdelő társukkal megcsókoltatják a cipőjüket, majd egyikük arcon is rúgja az áldozatot.

EGY KÖZÖSSÉGI OLDALON MEGJELENT, ÁLLÍTÓLAG SZOMBATHELYEN KÉSZÜLT VIDEÓVAL KAPCSOLATBAN 2021. NOVEMBER 8-ÁN FELJELENTÉS ÉRKEZETT A VAS MEGYEI RENDŐR-FŐKAPITÁNYSÁGRA. A FELJELENTÉS ALAPJÁN A SZOMBATHELYI RENDŐRKAPITÁNYSÁG BÜNTETŐELJÁRÁS KERETÉBEN VIZSGÁLJA AZ ESET KÖRÜLMÉNYEIT- olvasható a rendőrség közleményében.

Szeptemberben történt hasonló eset ,de ott a bántalmazott diák nem tudta feldolgozni a történteket és sajnos öngyilkossághoz vezetett !

Hétfőn reggel tűnt el a 16 éves Tisza Gábor, aki iskolába indult, ám oda már nem érkezett meg. Édesanyja, Lovas Edina szerint a tini eltűnésében közrejátszhatott, hogy a sulijában folyamatosan szekálták az osztálytársai.

Gábor édesanyja időközben a Facebookon közzé tett posztjában közölte a tragikus hírt: megtalálták a fia holtestét.

"Meglett a fiam, de sajnos már túl kèső!!! Meghalt" - olvasható a frissített posztban.

"Az iskolában problèmái voltak az osztálytársaival, piszkálták, cikiztèk, volt olyan kijelentèse is,hogy inkább a halál mint az iskola,"

Korábban azt írta a fiú anyja, hogy a gyermekének problémái voltak az iskolában, mert piszkálták és cikizték a társai, s valószínűleg ez állhat az eltűnése mögött.

Megkerestük a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztályát az ügyben, ahol azt a választ kaptuk, Fedor Rita szóvivőtől, hogy nem merült fel idegenkezűség gyanúja és a rendőrség közigazgatási hatósági eljárás keretében vizsgálja az eset körülményeit.

Értesüléseink szerint a fiú öngyilkos lett,írja a 24. hu. 

címlapfotó:illusztráció !

Mit tehetünk szülőként az iskolai bántalmazás ellen?- a Maszol.ro portálról

Hirdetés
[ ]

Gyakran rejtetten történik, ezért szülőként, pedagógusként sem könnyű felismerni az iskolai bántalmazást. Mi jellemző a bántalmazóra és az áldozatra? Szülőként hogyan előzhetjük meg, ismerhetjük fel, és mit tehetünk, ha már megtörtént a baj? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ csütörtök délután Baxter-Dáné Gabriella, iskolapszichológus, nevelési szakpszichológus, tréner és Keresztesi Polixéna iskolapszichológus, a Psiho Pro Edu Egyesület munkatársai.

Baxter-Dáné Gabriella elmondta, hogy a bántalmazást rendszeresség és szándékosság jellemzi, célja a fizikai vagy pszichés fájdalomokozás és általában különböző erőviszonyokat feltételez, mindig van egy erősebb és egy gyengébb fél. Formái lehetnek: a szóbeli (csúfolódás, pletyka, megalázás), a fizikai (ütés, rugdosás, lökdösődés), a kapcsolati/érzelmi (kiközösítés, birtoklás, korlátozás – ezeknek nincs külső nyoma, mégis maradandó károkat okozhat) és az internetes zaklatás, amelyet nagyfokú anonimitás jellemezhet. Míg az előbb felsorolt típusok esetében az áldozat számára otthona védettséget jelenthet, addig az internetes zaklatás elől a gyerek nem tud elmenekülni.

Az eseményen elhangzott, hogy az iskolai bántalmazás szereplői a bántalmazó(k), az áldozat és a tanú(k). A szakpszichológustól megtudtuk, hogy a bántalmazó gyerekre jellemző az impulzivitás, a dominancia, gyakran attól érzi magát erősebbnek, ha másokat elnyom. Alacsony önértékeléssel rendelkezik, alacsony érzelmi és szociális készségek jellemzik, gyakran nem képes felismerni és kezelni az érzéseit. Viselkedészavarok is megfigyelhetők az agresszor esetében, esetleg a bántalmazás által valamit kompenzálni igyekszik a gyerek.

Illusztráció forrása: mumcentral.com.au

„Csak úgy magától egy gyerek sem tud konfliktust kezelni, azt a szülői mintát követi, amit lát. Ha az éppen az agresszió, akkor a gyerek is azt sajátítja el” – hívta fel a figyelmet Baxter-Dáné Gabriella, aki hozzátette, sok esetben a bántalmazó gyerek a családon belül ő maga is áldozat.

A hideg, a tekintélyelvű, a korlátozó vagy éppen az elhanyagoló nevelési stílus miatt agresszívvá válhat a gyerek. Utóbbi kapcsán a szakértő rámutatott: a gyakran időhiányban szenvedő szülők a gyereket anyagilag igyekeznek kompenzálni, emiatt az ilyen gyereknek vannak a legmenőbb „cuccai”. Ilyen esetben az osztályban kialakulhat az a jelenség, hogyha valamelyik gyerek ebben „nem éri el azt a szintet”, piszkálni kezdik miatta.

Viselkedését tekintve a bántalmazó gyerek gyakran nem érez sajnálatot, közömbös vagy élvezi mások szenvedéseit, nem tudja, hogy tettei hogyan hatnak a másik gyerekre, továbbá ismeretlen eredetű tárgyakat (amit másoktól elvett) találni nála, emellett romlik az iskolai teljesítménye is.

Az iskolapszichológus elmondta: ahogy az agresszorra, úgy az áldozatszerepben lévő gyerekre is jellemző az alacsony önértékelés, illetve az alacsony érzelmi és szociális készségek. Emellett megfigyelhető még a túlérzékenység (amely akár fizikai is lehet), a szorongó, passzív magatartás, továbbá nem tudja, hogyan álljon ki magáért – ezért gyakran kér segítséget a pedagógustól, ami a többi gyerek szemében könnyen árulkodásnak tűnhet, így kiközösítik őt. A rendezvényen megtudtuk, hogy az apró fizikai másság (például: alacsonyabb a társainál, másképpen öltözködik) is elég lehet arra, hogy társai „kipécézzenek” egy gyereket. 

Kép forrása: koloknet.hu

A bántalmazott gyerekek esetében gyakran túlvédő, önállóságot gátoló nevelésről beszélhetünk – mutatott rá Baxter-Dáné Gabriella, aki hozzátette: nem is feltétlenül a szülők, hanem inkább a nagyszülők részéről tapasztalható ez. Felhívta a figyelmet arra, hogy a „vigyázz, le ne ess!”, „ne piszkold össze a ruhádat”, „nehogy megüsd magad”, „csak óvatosan” mondatok miatt a gyerek úgy érzékelheti, hogy a világ egy veszélyes hely, ahol bármikor történhet valami rossz dolog, emiatt kialakulhat nála egy belső szorongás.

A szakértő felsorolta, melyek azok a felhívó jelek, amelyek ha gyakoribbakká válnak, érdemes iskolai bántalmazásra gyanakodni:

  • a gyerek "véletlenül" elesik, megüti magát,
  • megmagyarázhatatlan zúzódások jelennek meg rajta,
  • elhagyja, eltöri, összekoszolja a tárgyait (például: ruha, táska, vonalzó, uzsonna),
  • szorongás, alvás- és étkezési zavarok jelentkeznek nála,
  • pszichoszomatikus tünetek: fej- és hasfájás, fáradtság (noha az orvosi vizsgálatok nem utalnak szervi bajra),
  • visszahúzódóvá, zárkózottabbá válik (nem tévesztendő össze a serdülőkori bezárkózással),
  • jobban félti a telefonját, laptopját – mintha rejtegetni próbálna valamit,
  • otthon agresszívvá, impulzívvá válik,
  • romlik az iskolai teljesítménye,
  • kevesebbet beszél és találkozik a barátaival, elmagányosodik.

A bántalmazásban résztvevő tanú(k) kapcsán a szakértő elmondta, van az a típus, aki szurkol, támogatja a bántalmazást; a másik szembeszáll a bántalmazóval, míg van az úgynevezett néma tanú, aki azért nem jelenti az esetet a pedagógusnak, mert attól fél, hogy a bántalmazás vele is megtörténik.

Hirdetés

„Fontos a gyerekekkel tisztázni a fogalmakat: az árulkodás nem egyenlő a jelentéssel, hiszen utóbbi esetben megvédünk valakit, felismerjük az agressziót és segítséget kérünk” – hangsúlyozta a szakértő.

A diákok közel felét bántalmazták már

Baxter-Dáné Gabriella ismertette annak a kutatásnak az adatait is, amelyről korábbi cikkünkben már mi is beszámoltunk. 736 kolozsvári magyar 5–8. osztályos diák vett részt abban a kérdőíves felmérésben, amelyből kiderült:

  • 48 százalékukat bántalmazták, közülük 43 százaléka nem szólt senkinek, csupán 5 százalékuk merte elmondani;
  • 38 százalékuk bántalmazott már valakit;
  • 14 százalékuk nem tenne semmit, ha bántalmazást látna;
  • a legelterjedtebb a verbális agresszió.

Mit tehetnek a szülők, hogy megelőzzék a bántalmazást?

„Fontos lenne a gyerekek érzelmi kompetenciájának fejlesztése. Gyakran nem ismerik fel, nem tudják megnevezni az érzéseiket: vagy jól vannak, vagy rosszul, de hiányoznak az árnyalatok” – hívta fel a figyelmet a szakértő. Továbbá „kulcs”-nak nevezte a kommunikációt is: tudjuk meghallgatni a gyereket, ne a laptop vagy a fazék mellől beszélgessünk vele, nyitott kérdéseket tegyünk föl, figyeljünk rá, kerüljük a minősítést és értő figyelemmel hallgassuk őt.

Fotó: Getty Images

Rámutatott, hogy a kiskamaszok, kamaszok esetében fontosak a betartható szabályok, mivel a túl nagy szigorúság ellenkezést válthat ki. A szakértő felhívta a figyelmet a pozitív nevelésre is, a gyerek „ne csak a szidást kapja”. Mint mondta, gyakran hallani a gyerekektől, hogy „Minek legyek jó? Úgyse veszi észre senki”.

Baxter-Dáné Gabriella hangsúlyozta, hogy a gyereknek tudnia kell, hogy a bántás nem megengedett. Ha mégis előfordul, tudja azt, hogyan teheti jóvá a károkozást.

Ha az iskola jelzi a bántalmazást

A Napraforgó Program keretében megszervezett eseményen a szakértő néhány tanácsot is adott a szülőknek arra vonatkozóan, mit tegyenek akkor, ha az iskola jelzi a bántalmazás esetét.

  • Szerezzünk pontos információkat az esetről. A miért tetted? helyett, inkább azt kérdezzük: pontosan mi történt?
  • Őrizzük meg a hidegvérünket, kerüljük az indulatokat és ne beszéljünk negatívan a másik gyerek szüleiről!
  • Működjünk együtt az iskolával (osztályfőnökkel, iskolapszichológussal) a helyzet kezelésében!
  • Fontos, hogy a családban ne legyenek tabutémák, a gyerek tudja: mindent meg lehet beszélni, a kudarc is megoldható, megbeszélhető.
  • Ne mentsük fel a gyereket a felelősség alól, ne mi tegyük jóvá, "intézzük el" a tetteit. 

Mit tegyünk, ha a gyerekünk az áldozat?

Ahogy az iskolapszichológus elmondta, az áldozat szerepben lévő gyerek sokszor magát hibáztatja, jogosnak érzi a bántalmazást, azt hiszi, ő tehet róla.

Fontos, hogy a gyerek érezze:

  • elmondhatja, ha bajba került,
  • szabad rosszul éreznie magát,
  • segítséget fog kapni.

Gyakori reakció, hogy a bántalmazott gyerek védi az agresszort, éppen ezért nem meri elmondani a zaklatást, mert attól tart, a bántalmazó majd rajta tölti ki a haragját. Éppen ezért fontos, hogy a gyerek tudja, mit tesz a felnőtt, mi a következő lépés, együtt beszéljék át a lehetséges megoldásokat. Fontos, hogy szülőként ne ítélkezzünk, és ne bíztassuk a gyereket arra, hogy legközelebb üssön vagy szóljon vissza.

Ehelyett inkább erősítsük a gyereket, bíztassuk a határozottságra és arra, hogy merjen segítséget kérni a tanáraitól. „Senki nem azért lesz tanár, mert utálja a gyerekeket” – jegyezte meg az iskolapszichológus.

Mit tegyünk, ha a gyerekünk az agresszor?

A szakértő szerint ebben az esetben fontos tudatosítani, hogy nem a gyereket kell megváltoztatni, hanem az adott viselkedést. Derítsük ki, hogy pontosan mi történt és hívjuk fel a gyerek figyelmét arra, hogy az ilyenfajta viselkedés elfogadhatatlan. Beszélgessünk a következő lépésről, hogyan teheti jóvá a bántalmazást, milyen következményei vannak a tetteinek.

Amit a szülők tehetnek még, hogy a társas készségek fejlesztése és a gyerekek internethasználatának ellenőrzése által igyekeznek megelőzni a bántalmazást.

„Gyakran aggódunk amiatt, ha a gyerekünk egyedül megy haza az iskolából. De ha okostelefont adunk a kezébe – akár azért, hogy biztonságban tudjuk –, egy olyan világba vezetjük be őt, ahol védelem nélkül van. Nem tudjuk ellenőrizni, milyen ingerek, tartalmak érik, nem tudjuk követni az általa megosztott információkat” – magyarázta Baxter-Dáné Gabriella, aki hozzátette: fontos beszélni a gyerekekkel az internet veszélyeiről.  

A rendezvény elején a pszichológus példaként két iskolai bántalmazás esetét vázolta fel, erre az előadást követően a résztvevők a szakértőkkel közösen keresték a lehetséges megoldásokat, ám elhangzott: minden eset más és más, biztos recept nincs.

A cikknek még nincs vége, lapozz!
Kapcsolódó cikkünk
Hatalmas a baj! Most jött a rossz hír Tóth Veráról

Kiderült, hogy Tóth Vera kénytelen volt lemondani a legutóbbi fellépését, mert elvesztette a hangját. Tóth Gabi, a...

Elolvasom a cikket

Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.

Hirdetés
Megosztás a Facebookon
Hirdetés
Hirdetés