Drága nagyim mindig cukros vízben főzte a burgonyát! Még ma is a számban érzem mennyei krumplijának ízét:
Hogyan készült gyermekkorunk csodálatos krumplija? Nincsen különösebben nagy titok, a Kincses Kalendáriumban is benne volt, hogy a régiek hogyan készítették a krumplit. Én még most is a számban érzem a nagymamám krumplijának izét, amely a cukros víztől volt ilyen csodálatos.. Mivelhogy abban főzte!
Hogyan is készül? Héjában egy lábasba tesszük a burgonyát, és annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. A vízbe a mostanában megszokott són kívül cukrot is teszünk. Megfőzzük, és leöntjük a vizet, aztán még néhány percre visszatesszük a tűzhelyre, a krumplival teli, de már vizet nem tartalmazó edényünket.
Rázogatva egyenletesen kiszárítjuk a krumplit. Sokkal finomabb lesz így a krumpli, mintha a mostanában megszokott módon készítenénk! Ugye milyen hasznosak ezek a régi praktikák?
Persze emellett számos jó tanács van még nagymamáink tarsolyában, amelyeket a rutin és az évek támasztanak alá. Lássunk közülük néhányat.
1. Ráérünk még kísérletezni!
Amikor új receptet próbálunk ki, mindig kövessük az utasításokat. Így legközelebb már biztosan fogjuk tudni, mit változtassunk, hogy a saját igényünkre szabjuk.
KÍSÉRLETEZNI RÁÉRÜNK MÉG. SŐT, KELL IS!
2. Türelem!
HirdetésA rohanás csak káoszt szül. Kihagyunk lépéseket, rendetlenséget teszünk magunk körül, kifelejtünk hozzávalókat, és még sorolhatnám.
PERSZE VANNAK OLYAN KONYHAI TRÜKKÖK, AMELYEKKEL LEHET NÉMI IDŐT SPÓROLNI, DE AMIKOR A RECEPT LASSÚ TŰZÖN VALÓ PIRÍTÁST ÍR, MEG HÚSZ PERC PIHENŐT A TÉSZTÁNAK, AKKOR IGENIS LEGYÜNK TÜRELMESEK!

3. Ne ültessük kispadra az ecetet!
A lencse-, a bab- vagy a húsleves alapú ételek készítésekor se feledkezzünk meg az ecetről. De akár a citrom frissen facsart levét is használhatjuk.
A LÉNYEG, HOGY MINDÖSSZE FÉL KISKANÁLLAL ADJUNK A LEVESHEZ.
Ennyi bőven elég. Egycseppnyi savasság ugyanis életre kelti az ételeket.
4. Mindig készüljünk fel a váratlan látogatókra!
Ha mamához megyünk, ő mindig meg tud kínálni valamivel. Van sütemény a spejzben, szörp a hűtőben és egy kis cukor a bal zsebében. Mindig! És őszintén: olyan jóleső érzés, hogy számít ránk. Éppen ezért tegyünk mi is így: mindig legyen egy kis finomság a spejzben, hogy meg tudjuk örvendeztetni a vendégeket.
5. Mossuk meg a rizst főzés előtt
Az arab konyhában közismert, hogy a rizst legalább fél órára be kell áztatni főzés előtt, miután jól átmostuk. Egy kis só és bors, na meg néhány fűszernövény a vízbe, így a rizsünk finom puha, nem pedig fullasztó és ízetlen lesz.
SŐT, HA IGAZÁN JÓ RIZST AKARUNK KÉSZÍTENI, AKKOR KÓKUSZTEJBEN FŐZZÜK MEG. A JAMAICAI NAGYMAMÁK BIZONY ERRE ESKÜSZNEK.